09 kwietnia 2010 (piątek), godz. 19:00
Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Już podczas studiów gry na perkusji i fortepianie był związany z holenderskimi orkiestrami radiowymi, biorąc udział w szeregu nagrań muzyki klasycznej i jazzowej. Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garrego Bertiniego oraz Jeana Fourneta.
Przez sześć sezonów pracował jako główny dyrygent Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej oraz prowadził liczne koncerty orkiestr, tj. Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Brabant Orchestra. W Rotterdamie był asystentem znakomitego dyrygenta Walerego Giergiewa, z którym współpracował ponad dwa lata.
Ernst van Tiel dyrygował prawie wszystkimi utworami repertuaru klasycznego, sławę przyniosły mu interpretacje w szczególności kompozycji XIX i XX wieku. Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską.
W 2004 roku odbył się jego debiut z Orkiestrą Symfoniczną w Monte Carlo. W 2007 roku dyrygował tą orkiestrą podczas projekcji filmu Eisensteina „Aleksander Newski” z oryginalną muzyką Sergiusza Prokofiewa.
W jego repertuarze istotną rolę odgrywają również kompozycje operowe, tj.: „Carmen” i „Poławiacze pereł” G.Bizeta, „Zamek Księcia Sinobrodego” B. Bartoka, „Ernani” G. Verdiego, „Dydona i Eneasz” H. Purcalla.
DANIEL BLANCH
Daniel Blanch na początku swojej muzycznej kariery kształcił się u tak znakomitych nauczycieli fortepianu jak Maria Canals i Raquel Millás w „Ars Nova”- Akademii Muzycznej w Barcelonie (rodzinnym mieście). Po ukończeniu z wyróżnieniem studiów pianistycznych brał udział w klasach mistrzowskich, pracując z Marią Tipo we Florencji oraz Ramónem Coll w Barcelonie, a także
z Josephem Colomem oraz Alberto Portugheisa.
W późniejszym czasie Daniel Blanch poszerzał swój repertuar współpracując ze znakomitą francuską pianistką Brigitte Engerer, która miała decydujący wpływ na jego artystyczny rozwój. Daniel Blanch pracował również intensywnie nad hiszpańskim repertuarem pod kierunkiem Alìcji de Larrocha.
Daniel Blanch jest zwycięzcą kilku narodowych i międzynarodowych konkursów, m.in. „El Primer Palau” (druga nagroda) oraz Międzynarodowego Konkursu Marii Canals w Barcelonie: w 1993 w Kategorii Juniorów (jednomyślna decyzja – medal) i w Kategorii Duetów Sonatowych ze skrzypaczką Kaliną Macutą ( jednomyślnie – Złoty Medal) w 2004 roku.
Daniel Blanch jako pianista występował w jednych z ważniejszych sal koncertowych w Europie, m.in.: Musikverein Brahms-Saal w Wiedniu, „Auditorio Enric Granados” w Lleidzie, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, „Auditorio Manuel de Falla” oraz „L'Auditori” i „Palau de la Música” w Barcelonie. Daniel Blanch grał również ze znakomitymi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, Narodowa Symfoniczna Orkiestra Kubańska, Kameralna Orkiestra Praska, Orkiestra Symfoniczna Xalapa (Meksyk) oraz Orkiestra Stowarzyszenia Koncertów w Barcelonie.
Jego pierwsza płyta, zadedykowana utworom Roberta Schumanna (Etiudy Symfoniczne op. 13, Karnawał wiedeński op.26, Romans op. 28 nr 2) wydana została w 2002 roku przez Ars Harmonica. W 2005 roku Blanch nagrał swoją drugą płytę z Fantazjami na fortepian Wolfganga Amadeusza Mozarta i Franza Schuberta. Kolejna, wydana w 2006 roku przez Columna Música (największe wydawnictwo płytowe muzyki klasycznej w Hiszpanii), zawiera „Koncert na fortepian i orkiestrę” Joaquìna Nin- Culmella (pierwsze światowe nagranie) oraz „Concerto Breve” Xaviera Montsalvantge z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Kubańską dyrygowaną przez Enrique Pérez Mesa. W 2007 roku Daniel Blanch nagrał nową płytę CD z Columna Música, gdzie interpretuje „Koncert na fortepian i orkiestrę” hiszpańsko-amerykańskiego kompozytora Carlosa Suriñacha ze znakomitą polską orkiestrą Sinfonia Varsovia dyrygowaną przez Jacka Kaspszyka.
W zeszłym roku Daniel Blanch zrealizował nagranie płytowe koncertów fortepianowych Manuela Blancafort i Joana Lamote de Grignon (również wydane przez Columna Música) wraz z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.
Bilety:
normalny - 28,-
ulgowy - 24,-
wejściówka - 15,-
Opera i Filharmonia Podlaska
ostatnia zmiana: 2010-03-26