Przejdź do: NEWSY Białystok
2013-11-18

Dzień Dziedzictwa Akademickiego na UMB pod hasłem "Odkrywając czarodziejski świat ludzkich komórek"

Dzień Dziedzictwa Akademickiego na UM

18 listopada w godz. 12.00 - 15.15 Uniwersytet Medyczny w Białymstoku obchodzić będzie po raz pierwszy Dzień Dziedzictwa Akademickiego pod hasłem "Odkrywając czarodziejski świat ludzkich komórek".

Święto to zostało ustanowione przez UNIVERSEUM, European University Heritage Network w porozumieniu z Radą Europy w celu podniesienia świadomości na temat znaczenia dziedzictwa uniwersyteckiego.

Od 2010 roku w dniu 18 listopada uniwersytety europejskie organizują specjalne debaty, wystawy, warsztaty, ukazują zbiory swoich muzeów. Wszystko po to aby zwrócić szeroką uwagę na znaczenie tych szacownych instytucji na zajmowane miejsce w kulturze i nauce.

Hasło tegorocznych obchodów "W głąb króliczej nory" nawiązuje do utworu Lewis'a Carroll'a "Alicja w Krainie Czarów". Przygody Alicji zaczynają się gdy podążając za Białym Królikiem wpada do nory i odkrywa czarodziejski świat. UNIVERSEUM uznało to za dobry temat do ukazania dziedzictwa akademickiego, które często jest ukryte przed szerszą społecznością. Z drugiej zaś strony stanowi otwartą bramę do produkcji wiedzy i jest doskonałym momentem do zaprezentowania naukowców, laboratoriów, narzędzi używanych na tzw. "zapleczu badań naukowych".

Nawiązując do głównego hasła tegorocznego Dnia Dziedzictwa Akademickiego postanowiliśmy zaprosić wszystkich zainteresowanych do odkrycia czarodziejskiego świata ludzkich komórek.
Swoje zaplecze badań nad morfologiczną diagnostyką raka zaprezentuje Zakład Patomorfologii Lekarskiej UMB.

Szczegółowy Program:

12.00 - 13.00 - wykład "Morfologiczna diagnostyka raka", Aula Wielka Pałacu Branickich (ul. J. Kilińskiego 1, Białystok)

13.30 - 15.15 - "Droga próbki tkankowej od otrzymania materiału do diagnozy" - zwiedzanie Zakładu Patomorfologii Lekarskiej UMB, oglądanie preparatów histo- i cytologiczne przy użyciu mikroskopów świetlnych i programu multimedialnego z użyciem zeskanowanych preparatów; Collegium Pathologicum UMB (ul. Waszyngtona 13, Białystok).

Organizatorami obchodów są: Zakład Patomorfologii Lekarskiej, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji oraz Biuro Promocji i Rekrutacji UMB.data ostatniej modyfikacji: 2013-11-14 12:10:08
Komentarze
Białystok, podlaskie - nadchodzące imprezy i wydarzenia

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif

Przegląd uczelni
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura MBA - Szkoła Biznesu PW
miniatura Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku - 3
miniatura Studia w WSB
 
Polityka Prywatności