Impreza, której celem jest promocja kulturowego i przyrodniczego dziedzictwa obszaru Puszczy Knyszyńskiej, jak i jego walorów zdrowotnych. Supraśl jest to jedno a dwóch miast na Podlasiu, które posiada status uzdrowiska. Położone na terenie Zielonych Płuc Polski w otoczeniu Puszczy Knyszyńskiej, wpisanej na listę Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000 jest miejscem o ogromnym potencjale przyrodniczym. Supraśl ma realną szansę stać się uzdrowiskiem takim jak Ciechocinek, Cieplice, Ustroń, Lądek, Krynica. Wokół tego tematu mamy zamiar skoncentrować Festiwal Na Zdrowie.
W programie:
- galeria Zielarska: napary, mieszanki i specyfiki ziołowe,
- wyroby i przetwory z runa leśnego Puszczy Knyszyńskiej,
- zioła Ojców Bonifratrów; Apteka Ojca Gabriela z Męskiego Klasztoru Prawosławnego w Supraślu,
- terapie i kosmetyki naturalne (komory solne, łaźnie borowinowe, miodolecznictwo),
- wykłady o tematyce: ziołolecznictwo, zastosowanie borowin w leczeniu uzdrowiskowym, apiterapia,
- magiczna teatralno-muzyczna opraw Festiwalu wraz z pieczeniem dzika.
W czasie Festiwalu będzie można podziwiać wystawy plenerowe - Galerie w podwórzach prace absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu - Grupa '75, oraz artystów plastyków zamieszkałych w Supraślu i jego okolicach. Grupę tworzą młodzi plastycy zajmujący się różnymi formami sztuk plastycznych: malarstwem, rzeźbą, grafiką, sztukami audiowizualnymi. Prace zostaną zaprezentowane w plenerze, w kilku podwórzach: ul. 3 Maja w Supraślu - Grupa '75, ul. Nowy Świat 56 - sztuka w ogrodach Chomczyk i Łoś, ul. Sarnia 2 - Pracownia Artystyczna Ołdytowscy - ekspozycja witraży. W siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej na ul. Konarskiego czynna będzie wystawa pt. "Tradycyjne motywy pszczelarskie w polskiej tkaninie dwuosnowowej. Tradycyjne sprzęty pszczelarskie na Podlasiu". Wystawa ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum Podlaskiego.
Godz. 18.00 Galeria Na Poddaszu (Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Supraślu)
- wernisaż wystawy "Mikrokosmos Podlasia" - unikalna fotografia przyrodnicza owadów i roślin wykonana przez naukowców, przy pomocy elektronicznych urządzeń powiększających, a następnie poddana obróbce artystycznej przez artystów i fotografików z Polski i Białorusi. Projekt jest nowym wyzwaniem dla naukowców i inspiracją dla artystów. Wystawa będzie składać się z kilkudziesięciu fotogramów mikroskopijnych fragmentów świata owadów powiększonych do rozmiarów kilku metrów kwadratowych.
Godz. 19.00 - Koncert zespołu KlezmaFour
Zespół KlezmaFour powstał w 1999 roku w Lublinie. Zdobył I (pierwszą) Specjalną Nagrodę im. Czesława Niemena za wyróżniającą się kreację artystyczną na IX Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja"! Ma na swoim koncie występy w wielu miastach Polski i za granicą (Niemcy, Austria, Szwajcaria). Niejednokrotnie nagrywał również dla radia i telewizji. Inspiracją dla artystycznej aktywności kwartetu jest historia miasta, z którego pochodzą, miasta, w którym mieszały się niegdyś muzyczne tradycje Wschodu, Zachodu i Południa.
W ich repertuarze znajdują się:
- Utwory stylizowane muzyką mniejszości żydowskiej i fascynującą kulturą Bałkanów.
- Kompozycje własne członków zespołu.
Rzeczą do której od samego początku istnienia zespół przywiązywał szczególną uwagę, to idealne zgranie. "Chcemy, aby nasza muzyka brzmiała, jak wykonywana na jednym instrumencie. Doskonałe wyczucie proporcji barwowych i dynamicznych oraz umiejętne operowanie nimi - to nasz cel, do którego dążymy od początku".
Godz. 20.30 Kino Jutrzenka - pokaz multimedialny "Mikrokosmos Podlasia" - na ogromnym ekranie prezentowany będzie show składający się z filmów i zdjęć przygotowanych w czasie Warsztatów Mikrofotografii polegających na powiększaniu do ogromnych rozmiarów zdjęć mikroskopijnych fragmentów świata owadów.
Specjalną oprawę muzyczną przygotuje "EKSPERYMENTALNA GRUPA BARW" - zespół założony przez Piotra Chocieja, znanego białostockiego muzyka kontrabasistę, twórcę i współtwórcę wielu formacji muzycznych na Podlasiu. Wśród licznych zainteresowań muzycznych artysty znajduje się jazz, folk, muzyka etniczna, rock alternatywny, formy ekstremalne. Współpracuje on z teatrami w Białymstoku i PWST, a na rynku krajowym współpracował z grupą De Mono oraz De Su oraz wieloma innymi projektami muzycznymi. Grupa tworzy na żywo obrazy muzyczne wykorzystując masę różnych instrumentów, wspierając się także nowoczesną techniką. Wśród improwizowanych przestrzeni przewijają się konkretne tematy dając słuchaczowi w finalnym efekcie możliwość przeżycia niezapomnianych wrażeń.
3 czerwca, Supraśl, ul. 3 Maja, godz. 12.00-21.00
Festiwal Kuchni Regionalnych
a w nim IX Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Babki i Kiszki Ziemniaczanej oraz Turniej Nalewek Puszczańskich. Jedna z najbardziej znanych imprez promujących dziedzictwo kulturowe i produkt regionalny Podlasia nawiązująca do dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego, czyli kultury polskiej, litewskiej, białoruskiej i ukraińskiej, która na tych terenach stanowiła niezmiennie przenikające się elementy historii i stanowi o ich dzisiejszej różnorodności i bogactwie kulturowym. Wzdłuż głównego deptaka Supraśla będzie można obejrzeć oraz spróbować różnorodnych produktów kulinarnych Podlasia, miody z certyfikatami Podlaskiej Biesiady Miodowej, kuchnię Kresową ziem dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego, smakołyki Tatarów polskich, specjały z certyfikatami Funduszu Spuścizny Kulinarnej z Wilna oraz podziwiać rzemiosło artystyczne. Festiwal będzie poprzedzony Warsztatami Kulinarnymi, prowadzonymi przez ekspertów z dziedziny tradycyjnych potraw z obszaru Podlasia i Grodzieńszczyzny.
W czasie Festiwalu będzie można podziwiać wystawy plenerowe prac absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu - Grupa '75. oraz artystów plastyków zamieszkałych w Supraślu i jego okolicach. Grupę tworzą młodzi plastycy zajmujący się różnymi formami sztuk plastycznych: malarstwem, rzeźbą, grafiką, sztukami audiowizualnymi. Prace zostaną zaprezentowane w plenerze, w kilku podwórzach wzdłuż ulicy 3 Maja. W siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej na ul. Konarskiego czynna będzie wystawa pt. "Tradycyjne sprzęty i motywy pszczelarskie w tkaninie dwuosnowowej na Podlasiu" ze zbiorów Muzeum Podlaskiego.
W programie koncerty zespołów:
DAUTENIS - istniejący od października 2004 r. zespół wykonujący muzykę inspirowaną tradycją muzyczną własnego regionu - Suwalszczyzny. Pieśni wykonywane przez zespół pochodzą zarówno z nagrań archiwalnych jak i własnych spotkań z tradycyjnymi śpiewakami. Pierwszy występ przed szerszą publicznością miał miejsce w kwietniu 2005 r. w studiu im. Lutosławskiego na Festiwalu Nowa Tradycja organizowanym przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej gdzie zespół zdobył nagrodę I stopnia Prezesa Polskiego Radia. W grudniu 2005 zespół zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej - Mikołajki Folkowe w Lublinie.
Zespół:
Monika Chomicz - śpiew;
Małgorzata Makowska - śpiew, flety, harmonia pedałowa;
Piotr Fiedorowicz - gitara, śpiew, skrzypce;
Agnieszka Sroczyńska - gadułka, skrzypce
Paweł Luto - bębny,
Zespół Żydowski Synagogi Wileńskiej pod kierownictwem Larysy Wiszniewskienie - zespół ma w repertuarze pieśni Żydów wileńskich zarówno religijne jak i świeckie oraz piosenki z folkloru miejskiego Wilna. Zespół kultywuje tradycje Żydów litewskich.
Wiktor Szałkiewicz z zespołem
legendarny bard białoruski, wykonawca pieśni żydowskich, polskich, białoruskich i ballad poetyckich. Urodził się w 1959r. w Porozowie na Grodzieńszczyźnie. Ukończył Instytut teatralny w Mińsku, pracuje w Teatrze Lalek w Grodnie. Zwycięzca festiwali ,,Basowiszca" w Gródku i "Jesieni bardów" w Bielsku Podlaskim. Wydał dwie kasety autorskie: "Prawincyja" i "Smutny biełaruski blues".
Andreas Band - zespół powstał w 1997 roku w Białymstoku. Inspiracją do jego założenia była muzyka bigbandowa z charakterystycznym swingującym rytmem. Kolejne lata działalności przynosiły zmiany repertuarowe, dzięki którym program koncertowy stał się różnorodny, interesujący dla słuchaczy i dobrze oceniany przez krytyków muzycznych. Obecnie w repertuarze znajdują się przeboje światowej muzyki rozrywkowej: muzyka big-bandowa lat 40-stych, dixielandowa, latynoamerykańska, filmowa, westernowa, Walta Disneya.
Godz. 19.00, Kino Jutrzenka w Supraślu
"Wyprawy małe i duże"
Coroczne spotkanie z podróżnikami, relacje z wypraw, pokazy slajdów. Prezentacje odległych, jak i bliskich kultur i tradycji. Niesamowite przygody. Blok cieszy się wielką popularnością wśród uczestników UROCZYSKA. W tym roku planowaną gwiazdą spotkania będzie Jarosław Kazberuk - podróżnik, wielokrotny uczestnik rajdu Paryż-Dakar.
Godz. 22.00, ul. Nowy Świat 56, Supraśl
ŁOSIA - dygresje z podróży - pokaz slajdów
4 czerwca, Poczopek Nadleśnictwo Krynki
Sesja przyrodnicza "PSZCZOŁA"
Kilkugodzinna sesja przyrodnicza, która poświęcona będzie gatunkowi pszczoły, który łączy w sobie aspekty przyrodnicze i zdrowotne, wykorzystywane przez ludzi już od tysięcy lat. Problematyka dotyczyła będzie pszczoły w aspekcie zarówno przyrodniczym, gospodarczym, zdrowotnym jak i kulturowym.
Sesja przeprowadzona zostanie w formie referatowej, prezentacji multimedialnych połączonych z dyskusją. Wezmą w niej udział wybitni specjaliści, przyrodnicy i naukowcy, przedstawiciele środowisk ekologicznych, pasjonaci oraz uczniowie szkół średnich i uczelni wyższych.
Podczas sesji odbędzie się wystawa uli.
Hymny Maryjne w śpiewie gregoriańskim i bizantyjskim
4 czerwca, Cerkiew Św. Mikołaja, ul. Lipowa 15, Białystok, godz. 18.00 - Chór Altaruls z Jassy (Rumunia).
5 czerwca, Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Supraślu, godz. 18.00 - Schola Benedyktynów z Tyńca
5 czerwca, Cerkiew Zwiastowania NMP w Supraślu, godz. 19.00
W koncertach wezmą udział chóry: Schola Benedyktynów z Tyńca, Chór Altarus z Jassy (Rumunia).
Celem koncertu jest zbliżenie do siebie dwóch przenikających się kultur i religii Podlasia. Ideą prezentacji śpiewu gregoriańskiego jest fakt, że korzenie jego powstania sięgają okresu przed rozłamem Kościoła na Kościół Wschodni i Zachodni. Pragniemy zaprezentować słuchaczom tę wspólną tradycję muzyczną oraz kierunku jej rozwoju. Cykl prezentacji śpiewu gregoriańskiego i bizantyjskiego rozpoczął się w ubiegłym roku i odniósł spektakularny sukces gromadząc tłumy melomanów, potwierdzając tym samym potrzebę prezentacji tego typu twórczości.
W tym roku wątkiem wiodącym byłyby Pieśni Maryjne. Oprócz wspólnego koncertu, każdy z chórów uczestniczyłby w czasie pobytu w Supraślu w nabożeństwach w kościele lub cerkwi dając tym samym możliwość uczestniczenia w śpiewach w ich właściwej liturgicznej formie.
Schola Benedyktynów z Tyńca
Ten zespół tworzą mnisi benedyktyni, którzy kultywują tradycję śpiewania chorału gregoriańskiego podczas codziennych modlitw. Sposób śpiewania chorału nieustannie ewoluuje, gdyż zależy od ludzi, którzy tworzą wspólnotę. Jego największą wartością jest to, że stanowi integralny komponent liturgii i jest wspólną modlitwą wykonawców.
Rumuński Chór Altarus z Jassy został założony przez studentów i absolwentów Seminarium Teologicznego im. Św. Bazylego Wielkiego oraz Studium Teologicznego im. Dumitru Staniloae w Jassach. Od początku swego powstania chór kultywuje przekazywaną ustnie tradycję śpiewu bizantyjskiego badając jego nieliczne pozostałości, które zdołały przetrwać okres komunizmu. a także badając zależności i analogie pomiędzy greckim i rumuńskim idiomem interpretacji muzyki bizantyjskiej. W tym celu współpracuje z muzykologami greckim i rumuńskimi. Członkowie chóru regularnie śpiewają podczas nabożeństw i obrzędów religijnych odprawianych w cerkwiach parafialnych w Jassi oraz w rumuńskich klasztorach Mołdowy i Bukowiny).
6 czerwca, Restauracja Alkierz w Supraślu, godz. 19.00
Sympatycznyj Wariant - koncert pieśni ukraińskich na trzy głosy.
Żeńskie trio, wykonujące tradycyjne pieśni ukraińskie oraz podlaskie. Zespół istnieje od 2005 r. Występował m.in. na Festiwalu Kultury Ukraińskiej na Podlasiu "Pidlaska Osin", Polsko-Ukraińskich Spotkaniach Muzycznych w Czeremsze, Poznańskich Dniach Kultury Prawosławne.
8 czerwca, Restauracja Alkierz w Supraślu, godz. 18.00
Wieczór Literacki "Mity i Legendy od Niemna do Bugu"
Spotkanie z laureatami konkursu literackiego pod tym samym tytułem przeprowadzonego zimą bieżącego roku. Prezentacja zwycięskich legend i mitów, wręczenie nagród.
9 czerwca, kino Jutrzenka, godz. 10.00
Przegląd Teatrzyków Dziecięcych
Do którego zapraszane są dziecięce szkolne grupy teatralne ze spektaklami inspirowanymi przyrodą i jej ochroną. W Przeglądzie bierze udział 5 - 8 dziecięcych grup teatralnych. Dla wielu małych artystów jest to często pierwszy kontakt z prawdziwą sceną teatralną i kontakt z dużą publicznością.
10 czerwca, Ośrodek jeździecki w Studziankach
Piknik Ekologiczny dla dzieci i młodzieży
Całodniowa impreza plenerowa kulturalno-ekologiczna w Studziankach. W ramach pikniku zorganizowane zostaną:
- jednodniowe warsztaty w gospodarstwie ekologicznym przeznaczone dla uczniów klas II i III szkół podstawowych. Uczniowie poznają technologię produkcji ekologicznej żywności i znaczenie jej dla zdrowia człowieka. Podczas pikniku dzieci opowiedzą o swoich wrażeniach z pobytu w gospodarstwie ekologicznym.
- warsztaty plastyczne - "Pszczoła" - obraz robiony techniką kolażu z materiałów przyrodniczych (drewno, kora, szyszki, gałązki, trawy, płatki kwiatów itp.). W warsztatach wezmą udział dwie grupy dziecięce w wieku od 10 - 13 lat. Efekty warsztatów zostaną zaprezentowane podczas pikniku w formie wystawy.
- "Ekologiczny styl życia" - rajd rowerowy po Puszczy Knyszyńskiej, promujący aktywny sposób spędzania wolnego czasu. W rajdzie uczestniczyła będzie młodzież z Wasilkowa i Supraśla, maksymalnie do 30 osób. Długość trasy rajdu około 8 km. Ponadto podczas pikniku promowane będą gospodarstwa ekologiczne pochodzące z gmin położonych na obszarze Puszczy Knyszyńskiej. Gospodarstwa będą mogły zaprezentować swoje produkty żywnościowe. Prezentacja zorganizowana zostanie w postaci stoisk. Odbędzie się również wykład pod nazwą "Czy wiesz co jesz?". Uczestnicy pikniku zapoznają się również z historią i narzędzia wykorzystywane do produkcji miodu. Degustacja miodów i prezentacja narzędzi odbędzie się na stoiskach/straganach. Na scenie odbędą się konkursy, zabawy i gry o tematyce kulturowo-ekologicznej, prowadzone przez profesjonalnego konferansjera oraz występy zespołów, których zadaniem będzie uwrażliwianie na piękno przyrody poprzez sztukę, poezję, muzykę.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie: www.uroczysko.pl