Koncert w wykonaniu: Soren Chrystian Vestergaard (Dania) - organy i Katedralnego Chóru Carmen (Białystok) pod dyr. Bożeny Bojaryn-Przybyła.
W programie:
Otto Olsson - I część z Sonaty in E-dur /organy solo
Oskar Lindberg - Dawny hymn (Gammal Fäbodssalm fran Dalarna) /organy solo
Peter Mooller - Aria d-moll "Victimae paschali" (ze zbioru organowego z 1947-1999 Visby) /organy solo
Utwory na chór a capella:
M. Geelen - Psalm 116
O.di Lasso - Magnificat a quatri toni
Ch.W. Gluck - De profundis
N.N. Kiedrow - Sława Otcu i Synu
J.G. Rheinberger - Ave Maria
L. Halmos - Jubilate Deo
Jean Langlais - z "Suite Breve" /organy solo: Część II. Cantiléne, Część IV. Dialogues sur les Mixtures
O artystach:
Soren Christian Vestergaard - duński organista, ur. w 1966 roku. Odbył studia w klasie organów Akademii Muzycznej w Esbjerg (Jutlandia), które zakończył egzaminem dyplomowym w 1993 roku. Następnie kontynuował edukację w Wiedniu w "Hochschule für Musik und Darstellende Kunst" w klasie Alfreda Mitterhofera, Michaela Radulesco oraz Bine K. Bryndorf. Odbył też studia wirtuozowskie u prof. Hansa Fagiusa w Kopenhadze. Jego debiut koncertowy przypada na rok 1995. Dokonał licznych nagrań, a także koncertując w wielu krajach europejskich. Pełnił funkcję organisty w najbardziej prestiżowych kościołach Kopenhagi (m.in. w Katedrze Vor Frue), a obecnie pracuje w centralnym kościele Kopenhagi p.w. Św. Trójcy.
Katedralny Chór CARMEN powstał przy białostockiej prokatedrze we wrześniu 1988 roku. Jego założycielem był ks. Jan Wierzbicki natomiast opiekunem proboszcz katedry ks. Prał. Antoni Lićwinko. W przeciągu jedenastu lat istnienia chór prowadziły cztery osoby: Teresa Bilińska, Lidia Trojanowska, Agnieszka Duda i Bożena Bojaryn, która jest obecnie dyrygentką i kierownikiem artystycznym zespołu. Z chórem współpracowali: Bożena Sawicka i Cezary Szyfman. Od początku istnienia zespół włączał się aktywnie w uświetnianie uroczystości kościelnych i państwowych w Białymstoku i nie tylko. W 1990 roku chór śpiewał na mszy świętej w kościele św. Krzyża w Warszawie, transmitowanej przez Polskie Radio. 5 czerwca 1991 roku wraz z innymi białostockimi chórami śpiewał Ojcu Świętemu podczas Jego pobytu w Białymstoku. W 1992 zespół koncertował w Wilnie, Moskwie, Grodnie, Mińsku i Smoleńsku. W tym samym roku chór wyjechał na tournee po Włoszech i Sycylii, po drodze jeszcze koncertował w Wiedniu. Trasa koncertowa wiodła przez Rzym, Padwę, Gibilmannę, Monreale, Palermo, Castel Buono, Cefalú. W Rzymie, w Radio Watykańskim chór nagrał kasetę "Gaude Mater Polonia". W 1994 roku zespół wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej w Mohylewie na Białorusi. Zdobył tam pierwszą nagrodę. Dwukrotnie chór wyjeżdżał do Niemiec (Kibingen 1993, Monachium 1995). W 1997 chór koncertował ponownie w Grodnie. W listopadzie 1999 roku Katedralny Chór "Carmen" wziął udział w VII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej im. G.P. da Palestriny w Rzymie oraz wykonał kilka koncertów na terenie Włoch m.in. we Florencji i w Prato.
Chór towarzyszy wielu imprezom odbywającym się w Białymstoku i całym województwie. Są to m.in. supraskie "Uroczysko" (1997), Muzyka w Starym Kościele, Dni Papieskie, koncerty kolędowe dla Białostockiego Ośrodka Kultury, koncerty moniuszkowskie. Współpracując z Radiem Białystok nagrał też dwie kasety- "Gdy śliczna Panna" i "Stabat Mater". W 1999 roku śpiewał na uroczystej sesji sejmiku województwa podlaskiego, podczas której radni nadali Ojcu Świętemu honorowe obywatelstwo ziemi podlaskiej. Od czerwca 1999 roku chór współpracuje z Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku biorąc udział w spektaklu "Mały Książę".
Obecnie chór tworzą głównie studenci białostockich uczelni, uczniowie starszych klas szkół średnich oraz osoby pracujące. W repertuarze zespołu znajdują się utwory sakralne, świeckie, patriotyczne. Chór wykonuje m.in. polifonię renesansową (Palestrina, Byrd, Lotti, di Lasso, Arcadelt, W. z Szamotuł, Gomółka), utwory barokowe wokalne i wokalno - instrumentalne (Bach, Vivaldi, Haendel, Scarlatti, Gorczycki), romantyczne dzieła religijne i świeckie (Moniuszko, Schubert, Rheinberger, Rachmaninow), kompozycje współczesne (Świder, Sawa, Koszewski, Rutter, Elgar). Stałym punktem repertuarowym są kościelne pieśni na cały rok liturgiczny.
Bożena Bojaryn-Przybyła studiowała w filii warszawskiej Akademii Muzycznej w Białymstoku na kierunku Wychowanie Muzyczne. Studia ukończyła z oceną celującą w 1996 roku. Obecnie jest pracownikiem Akademii Teatralnej im.A.Zelwerowicza na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.
W latach 1997-2000 śpiewała w Kameralnym Zespole Wokalnym Cantus działającym w Warszawie, specjalizującym się w wykonywaniu muzyki dawnej, szczególnie renesansowej. Wraz z zespołem zdobyła II nagrodę im. Mikołaja Gomółki na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Dawnej "Przeszłość dla Przyszłości" zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Muzyki Dawnej w listopadzie 1998 roku oraz nagrała płytę z kolędami różnych narodów wydaną przez firmę SONY Music Polska.
Współpracuje z chórem kameralnym Sine Nomine i orkiestrą barokową Concerto Polacco mającym swą siedzibę w Warszawie. Z tym zespołem wykonała największe dzieła muzyki baroku ( także partie solowe ) oraz nagrała płytę "Missa Paschalis" G.G. Gorczyckiego wydaną przez Musicon, gdzie też wykonywała partie solowe. Ukończyła Podyplomowe Studium Emisji Głosu w Bydgoszczy, a także była uczestniczką wielu sympozjów i kursów ( m.in. Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie ).
Od 1996 roku jest dyrygentką i kierownikiem artystycznym Katedralnego Chóru CARMEN działającego przy katedrze białostockiej.
Godz. 19.15.
Bilet: 7zł (do nabycia przed koncertem)
miejsce imprezy
Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP w Białymstoku (Fara)