„W 1994r kabaret JURKI powstał. Czyli, na dzień dzisiejszy, to już naście lat. Na początku JURKI prezentowały nurt sierocy w kabarecie.
Nurt sierocy, czyli że wyglądali, mówili i zachowywali się jak sieroty, ale nie, że bez rodziców, tylko , że ciamajdy, niedorajdy, itp. Pierwsze kroki JURKI stawiały pod czujnym okiem W.Sikora (lider kab.POTEM), a teksty JURKOM w większości pisała J.Kołaczkowska (aktorka eks.POTEM, obecnie HRABI).
Z resztą Aśka chyba miała do nich sentyment i sama była JURKIEM - tak kiedyś powiedziała. JURKI w życiu prywatnym też były JURKAMI. Ale nie, że kreowali, tylko tacy po prostu byli. Trwało to kilka lat. Potem wydorośleli.
Dziś, w porównaniu z ich pierwszymi krokami na scenie, można rzec, że są dość rozbuchani sceniczne. Obecnie Jurki grają program "Histeryjki". Ostatnio można ich często spotkać w pociągu na trasie Zielona Góra - W-wa, W-wa -Zielona Góra, gdzie od jakiegoś czasu jeżdżą nagrywać piosenki na płytę, która ponoć ma się gdzieś , kiedyś, komuś ukazać. Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej o JURKACH, to pewnie, jak się wpisze w przeglądarkę JURKI, to wszystko wyjdzie, nawet te JURKI na Mazurach. Może kiedyś JURKI kupią w JURKACH dom i tam zamieszkają. Allle by było, nie?”
Skład:
Agnieszka Marylka Litwin-Sobańska
Znany Wojtek Kamiński
Przemysław Sasza Żejmo
Bartłomiej Lewczuk
Kabaret Jurki jest przedstawicielem tradycyjnego w formie kabaretu. Na jego program składają się skecze, monologi i piosenki o różnorodnej tematyce obyczajowo-społecznej: "Wieczorne rozmowy" Mirka i Lucyny, żona podjadająca kiełbasę w nocy, w skeczu "Odchudzanie", parodia programu "Pytanie na śniadanie", czy też monologi Wojtka, Saszy, czy Marylki, które mogą być Państwu znane z TVP2, Radiowej Trójki lub TV Polsat, HBO Na stojaka.
Jurki pozwalają sobie na improwizowanie w trakcie skeczy, dzięki czemu występ jest żywy, dynamiczny i za każdym razem nieco inny.
Jurki tworzą również piosenkę kabaretową , którą wykonują przy akompaniamencie żywego pianisty. Na tegorocznym IV Festiwalu Piosenki Kabaretowej w Poznaniu jury w składzie: Jacek Fedorowicz, Andrzej Poniedzielski i Rafał Kmita przyznało I Nagrodę Marylce za interpretację piosenki Kabaretu Starszych Panów "Dziewica Anastazja".
23 października godz. 19 Fama