Kilkadziesiąt ręcznie wyszywanych ikon i prawosławnych tkanin liturgicznych, m.in. szat dostojników, zaprezentowano podczas wystawy "Ikona igłą i nicią pisana" w Muzeum Ikon w Supraślu.
Jak poinformowała komisarz wystawy, Anna Motowicka, tkaniny przedstawiające wizerunki Chrystusa, Matki Bożej i świętych, wykonane zostały głównie przy użyciu naturalnie barwionych drogocennych jedwabiów sprowadzanych m.in. z Chin i Iranu, jedwabnych nici, a także kamieni szlachetnych.
Do haftowania twarzy używano nici jedwabnych, jedynie lekko bądź wcale nie skręconych, których struktura nadawała obliczu blask. Do przedstawienia szat używano nici skręconej, matowej, częstokroć również złotej.
Są wśród nich m.in. zakładki do ksiąg liturgicznych, szaty dostojników czy płaszczenice - tkaniny zdobione scenami biblijnymi wykładane w cerkwiach w Wielki Piątek.
Jak mówiła Motowicka, wykonanie tych prac jest niezwykle czasochłonne i wymaga wiele wysiłku. "Jest na wystawie eksponat, który 10 osób wykonywało przez dwa lata" - podkreśliła. Adeptki tej sztuki muszą poznać ok. 200 tradycyjnych ściegów używanych do tego rodzaju haftów.
Licewoje szytie to technika, która niegdyś obowiązywała na dworach możnowładców. Powstawały tam pracownie zwane świetlicami prowadzone przez caryce, księżne i żony bojarów. Skupiały one wokół siebie panny ze szlacheckich rodów, dobrych domów, które kształciły się w artystycznym szyciu - licewom szytii.
Prezentowane prace wykonane zostały na zamówienie ofiarodawców, którzy przekazali je do różnych parafii Moskwy i jej okolic. Pracownia powstała w 1996 r., a Oddział Licowego Szytia jako wydział uczelni miał swoją inaugurację w 2001 r.
Wystawa w sali refektarzowej Muzeum Ikon w Supraślu potrwa do 7 września.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl