Towarzystwo Amicus, Centrum Kultury w Druskiennikach (Litwa)
oraz Białostocki Ośrodek Kultury zapraszają 10 marca 2011
na LITEWSKI KOCIOŁEK KULTURALNY,
czyli kompleksowe spotkanie ze sztuką litewską.
Towarzystwo Amicus, Centrum Kultury w Druskiennikach (Litwa)
oraz Białostocki Ośrodek Kultury zapraszają 10 marca 2011
na LITEWSKI KOCIOŁEK KULTURALNY,
czyli kompleksowe spotkanie ze sztuką litewską.
Program imprezy:
godz. 18.00 kino FORUM, wstęp wolny
pokaz filmu SIEDMIU NIEWIDZIALNYCH reż. Šarunas Bartas
Siedmiu niewidzialnych/Septyni nematomi žmon s/Seven Invisible Men
119’, Litwa, Portugalia, Holandia
Bohaterowie Bartasa nie są specjalnie rozmowni. Czarne charaktery, wyrzutki, margines społeczny - wszyscy chcą uciec od samych siebie, od prawa, od życia. Razem tworzą niemal prehistoryczne plemię, które odwraca się od cywilizacji, w której picie i palenie to rytuały, dzięki którym ludzie radzą sobie z samotnością i okrucieństwem życia. Ukradziony stary mercedes służy bohaterom w podróży na koniec świata. Ludzki los wiedzie nas na niekończące się stepy, poprzez złe drogi i zrujnowane domy - dowody ludzkiej historii - a wszystko to zostało przedstawione w olśniewający sposób. Bartas jest mistrzem stłumionej zmysłowości. Człowiek małomówny, jeden z wielkich malarskich reżyserów współczesnego kina - bliżej mu do Rembrandta, niż do Aleksandra Sokurowa. Poprzez przejmujące oświetlenie i niezwykłe ujęcia, Bartas nadaje twarzom i krajobrazom zapierające dech w piersiach emocje i piękno. Film dzieje się głównie na krymskich stepach, na głębokim rosyjskim i ukraińskim południu.
Šarunas Bartas
Jeden z najbardziej wyrazistych przedstawicieli nowego pokolenia litewskich twórców filmowych. Ukończył studia w moskiewskim Instytucie Kinematografii. Za debiut reżyserski Bartasa uznawany jest na wpół amatorski film 'Tofolarija' oraz obraz 'Pra jusios dienos atminimui'. Twórczość Bartasa, mało znana i analizowana na samej Litwie, ma wierne grono wielbicieli na Zachodzie. Warto wspomnieć, że jest to pierwszy litewski twórca filmowy, który pojąwszy jak doniosłe znaczenie dla małej kinematografii (jaką niewątpliwie jest kinematografia litewska) mają koprodukcje, samodzielnie podjął współpracę z producentami z Niemiec, Francji i Portugalii. Uznawany jest za jednego z najbardziej malarskich reżyserów współczesnego kina, mistrza stłumionej zmysłowości. Jego filmy bardzo często znajdowały się w oficjalnych selekcjach największych festiwali filmowych na świecie m. in. w Cannes, Berlinie.
godz. 20.00 klub FAMA, wstęp wolny
wernisaż wystawy fotografii Algisa Griškevičiusa „MIRACLES OF MIKALISKES”
Algis Griškevičius (Wilno)
Litewski artysta, plakacista, ilustrator, rzeźbiarz, ale przede wszystkim fotografik. Już w młodości związany z teatrem i Instytutem Sztuki w Wilnie. Od 1990 działa jako freelanser. W swoim dorobku ma ponad 50 wystaw indywidualnych oraz ponad 90 zbiorowych na całym świecie od Laosu i Tunezji po Niemcy, Francję, Włochy. USA, Chiny. W jego fotografiach uderza najbardziej zabarwiona surrealizmem ironia i sarkazm, które wynikają z jego fascynacji teatrem i filmem, dzięki którym stara się budować historię i nastrój wewnątrz fotografii.
Jego prace znajdują się w zbiorach m. in.:
Lithuanian Art Museum, Vilnius, Lithuania
M.K. Čiurlionis National Museum of Art, Kaunas, Lithuania
Ethnographic Museum of Alytus, Lithuania
Lithuanian Theatre, Music and Cinema Museum, Vilnius, Lithuania
Tretyakov Art Gallery, Moscow, Russia
Museum of Fine Arts, Yekaterinburg, Russia
The Jane Voorhees Zimmerli Art Museum New Jersey, USA
European Parliament Brussels
koncert: GOLDEN PARAZYTH (Kowno)
Golden Parazyth nie osiągnął popularności dzięki prasie, reklamom czy skandalom, lecz dzięki cichemu promowaniu swojej twórczości w internecie oraz na koncertach w małych klubach i na festiwalach. Fama o artyście, tworzącym i grającym na żywo melodyczne dźwięki rozeszła się szybko. W 2006 roku Golden Parazyth wyprodukował swoją pierwszą płytę “Apartment of Steel” dla wirtualnej wytwórni “Partyzanai netlabel” i tego samego roku zaraził swoją muzyką wielu słuchaczy, supportując legendarny brytyjski zespół Underworld. W 2007 roku, podczas imprezy Balitc Music Conference, jego muzyka zrobiła wrażenie na zagranicznych wydawcach. „Taka muzyka mogłaby zainteresować nawet londyńską publiczność.” – mówiono po koncercie.
www.myspace.com/gparazyth
Zespół tworzą:
Golden Parazyth - vocal, FS controller, PC; K@ - Keys, back vocal; Simas – Violin
afterparty: DJ SYNTHSOULSIZER (Wilno)
Dj Synthsoulsizer
W swojej muzyce wykorzystuje tylko winyle, dzięki którym podróżuje do przeszłości muzyki, wyszukując w niej to co nieodkryte i magiczne. Dzięki temu zabiera publiczność w w nastrojową mieszankę styli, którą określa dźwiękiem 'Cosmic Mood'. www.soundcloud.com/synthsoulsizer
W przerwach zapraszamy na degustację litewskich smakołyków.
Z kolei 12 marca 2011 w Druskiennikach na Litwie odbędzie się analogiczna prezentacja kultury polskiej. W jej ramach zapraszamy na:
godz. 17.00 Klub AQUA (Vilniaus al.13)
pokaz filmu WSZYSTKO CO KOCHAM reż. Jacek Borcuch
godz. 19.00 Foyer Parku Wodnego w Druskiennikach (Vilniaus al. 13)
Wernisaż wystawy fotografii 3D Krzysztofa Gajewskiego i Macieja Szala 'Widzi misie'
godz. 20.00 Klub AQUA (Vilniaus al.13)
koncert ZEROVA + afterparty DJ AURICOM
W przerwach zapraszamy na degustację polskich smakołyków.
Oba wydarzenia realizowane są w ramach projektu „Cooltura na pograniczu” finansowanego z Funduszu Małych Projektów Celu 3: Europejskiej Współpracy Terytorialnej Programu Współpracy Transgranicznej Litwa -Polska.dodane przez ziomalatko