Wykład odbędzie się 23 października o godzinie 17:00 na Wydziale Filozofii i Kognitywistyki Uniwersytetu w Białymstoku.
Organizatorzy spotkania podkreślają, że wraz z postępem technologicznym chatboty terapeutyczne zyskują na znaczeniu w dziedzinie zdrowia psychicznego, oferując wsparcie w nowoczesnej formie, która nawiązuje do tradycyjnych metod terapii.
Pojawia się jednak pytanie, czy te narzędzia mogą rzeczywiście uzupełniać terapię prowadzoną przez człowieka. Jakie są ich możliwości oraz ograniczenia? W wystąpieniu zostaną omówione kwestie związane z efektywnością konwersacyjnej sztucznej inteligencji w identyfikowaniu i korygowaniu błędów poznawczych związanych z teorią umysłu, takich jak antropomorfizacja, nadmierne zaufanie czy błąd atrybucji.
Na podstawie badań empirycznych, które porównywały chatboty terapeutyczne z modelami ogólnego zastosowania, przedstawione zostaną wybrane zagadnienia dotyczące interakcji człowiek-chatbot z perspektywy kognitywistycznej. Artykuł, na którym opiera się wystąpienie, otrzymał pozytywne recenzje i zostanie opublikowany w Journal of Medical Internet Research (www.jmir.org).