27 sierpnia 2010 (piątek), godz. 23:55

6 Festiwal Kino Poza Kinem Filmowa Góra

2 lipca rusza 6. Festiwal Kino Poza Kinem Filmowa Góra, który w tym roku dotarł do Supraśla. Przez całe wakacje, aż do 27 sierpnia w każdy czwartek będą prezentowane filmy w siedmiu kategoriach. Oprócz czwartkowych prezentacji konkursowych w każdy wtorek będzie można obejrzeć filmy Duńskie z ostatnich lat. Natomiast niedziele są zarezerwowane na perełki filmowe z kraju i zagranicy. Zaczynamy w ALKIERZU w Supraślu w niedzielę 27 czerwca. WSTĘP FREE

2 lipca rusza 6. Festiwal Kino Poza Kinem Filmowa Góra, który w tym roku dotarł do Supraśla.

Przez całe wakacje, aż do 27 sierpnia w każdy czwartek będą prezentowane filmy w siedmiu kategoriach:
- Etiudy Studenckie (filmy studentów szkół filmowych)
- Granie na Ekranie (po raz pierwszy od tego roku, do tej pory mieliśmy kategorię Dramat i Ludzie Toksyczni, która merytorycznie dublowała się z innymi kategoriami. Natomiast dobre, ciekawe filmy poświęcone światu muzyki bardzo często były odrzucane ze względu na niezwykle mocną konkurencję w kategorii Dokument i Paradokument, jaką obserwujemy od początku istnienia festiwalu).
- Animacja i Film Eksperymentalny
- Komedia, Humor i Pastisz
- Dokument i Paradokument
- Profilaktyka Społeczna (filmy o różnym charakterze - zarówno fabuła, dokument i inne. - które przedstawiają różnorodne problemy związane Profilaktyką Społeczną)
- Fabula Rasa (filmy fabularne)

Te siedem, różnych kategorii konkursowych daje możliwość pokazania pełnego spektrum aktualnych wartości kina niezależnego w Polsce, oprócz zawodowego jury, któremu w tym roku przewodniczy Krzysztof Zanussi. Nagrodę przyznaje też publiczność. W tym roku publiczność Supraśla, oprócz głosowania we wszystkich kategoriach, będzie mogła przyznać swoją nagrodę 'Oko Proroka zanurzone w Duchu Puszczy' w kategorii Animacja i Film Eksperymentalny.

Oprócz czwartkowych prezentacji konkursowych w każdy wtorek dzięki Duńskiemu Instytutowi Kultury i Ambasadzie Danii w Polsce, będzie można obejrzeć najciekawsze produkcje kinematografii Duńskiej ostatnich lat.

Natomiast niedziele są zarezerwowane na perełki filmowe, m.in. prezentacje najlepszych filmów poprzednich edycji festiwalu, seria 'Etiudy XX wieku' czyli etiudy studenckie klasyków polskiego kina (filmy udostępnione dzięki uprzejmości PWSTViT w Łodzi)

WSTĘP NA WSZYSTKIE PROJEKCJE JEST DARMOWY projekcje zaczynamy o godz. 19.00

Przedbiegi zaczynamy oczywiście w ALKIERZU w niedzielę, 27 czerwca projekcją;

Skarby Ani K.  (2008) w reż. Małgorzaty Gryniewicz, absolwentki Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. Bohaterką filmu jest Anna Krupa z Piekielnika k. Czarnego Dunajca, wyróżniona przez Integrację w konkursie Człowiek bez barier.

Kaszel Umarlaka, reż. Krzysztof Borówka, fabuła, 23 min.
Czy w małych, zapomnianych przez świat miasteczkach można jeszcze spotkać wiedźmy? Czy świnia przynosi szczęście i może ustrzec człowieka przed chorobą? Ed, cyniczny i zmęczony życiem poseł z Warszawy, przybywa do małego miasteczka walczyć o reelekcję i załatwić ciemne interesy z miejscowym wójtem.

'Show jednego człowieka' reż. Tomasz Wasilewski - 11 min./dok.
Film ukazuje relacje artystki, poetki i reżyserki Małgi Kubiak z jej chora matka. Małga przez chorobę matki przenosi się ze Szwecji do Polski. Decyduje się na to nie mając z nią zbyt dobrego kontaktu. Poświęca swoją pracę, by się nią opiekować. Okazuje się jednak, że jako dorosła kobieta uczy się ja kochać.

oraz produkcję Sky Piastowskie DZIEŃ W KTÓRYM UMRĘ – Główny bohater postanawia zdjąć swoje maski i żyć poza schematami i normami społecznymi. Zmiany w swoim życiu zaczyna od fryzury… Film był prezentowany na antenie TVP 2 i według badań telemetrycznych obejrzało go ponad milion widzów. Film wygrał Konkurs Kina Niezależnego w Gdyni i otrzymał Złotą Kaczkę za najlepszy film offowy 2005 roku.


We wtorek 29 czerwca zapraszamy na film

Nie bój się mnie (Den du frygter), reż. Kristian Levring, Dania 2008, 95 min., dramat/thriller
Michael przechodzi trudny okres w życiu. Przykładny dotąd mąż i ojciec, traci poczucie celu i wartości jakichkolwiek działań. Gdy nadarza się okazja wzięcia udziału w testach klinicznych nowego leku antydepresyjnego, Michael nie waha się ani chwili. Niestety, z powodu zaskakujących skutków ubocznych zażywania leku, testy kliniczne zostają przerwane. Michael kontynuuje terapię na własną rękę. Sprawy rodzinne wymykają się spod kontroli.
Znakomita obsada aktorska: Ulrich Thomsen („Bracia”, „Jabłka Adama”) w roli Michaela; Paprika Steen („Festen”, „Idioci”, „Tylko ona”, „Otwarte serca”) w roli jego żony oraz Lars Brygmann („Strasznie szczęśliwi”, „Za przyzwoleniem”, „Biała noc”) jako lekarz. Reżyser Kristian Levring jest jednym z czterech sygnatariuszy manifestu Dogmy (obok von Triera, Vinterberga i Kragh-Jacobsena).

Wkrótce podamy kolejne szczegóły programu w Supraślu.

***

Festiwal Kino Poza Kinem FILMOWA Góra ( uwaga do tegorocznej edycji używaliśmy nazwy - Festiwal Filmowy Kino Niezależne FILMOWA GÓRA )
Od tego roku w związku z wyraźnie zarysowującym się nowym, dojrzalszym i doskonalszym etapem rozwoju kina offoego (niezależnego) w Polsce oraz nieustającą dyskusją, jaka toczy się na różnorodnych panelach kulturalnych na temat skonstatowania kina niezależnego, a nie wnoszącą żadnej nowej treści – organizatorzy Filmowej Góry postanowili zmienić nazwę nazwę festiwalu w części określającej jego treść merytoryczną. Zmiana w żaden sposób nie zakłóci misji festiwalu w propagowaniu, wspomaganiu i odkrywaniu młodego i ambitnego kina.
Dlatego tegoroczna edycji festiwalu będzie nosiła nazwę;
6. Festiwal Kino Poza Kinem FILMOWA GÓRA 2010'

FILMOWA GÓRA Jest festiwalem bardzo młodym (2004-10). Jednak z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że dzięki dynamicznemu rozwojowi i nowatorskiej formule, Filmowa Góra wpisała się na stałe w festiwalowe kalendarium.
Festiwal Filmowy Kino Niezależne „Filmowa Góra” (lipiec, sierpień 2010), stanowiąca część Europejskich Ogrodów Sztuki (obok Róże Jazz Festival, Międzynarodowego Festiwal Zespołów Rockowych „Rock-Nocą” i Okien Wyobraźni) , jest dynamicznie rozwijającym się, międzynarodowym projektem, skupiającym corocznie wielotysięczną i wielokulturową widownię. W ciągu kilku krótkich lat z lokalnej i niewielkiej imprezy, festiwal rozrósł się w pierwszy w Europie festiwal sieciowy, którego formuła stale jest udoskonalana i wzbogacana o nowe elementy. Większość festiwali odbywa się na przestrzeni zaledwie kilku dni. Filmowa Góra to minimum szesnaście festiwalowych dni w okresie wakacyjnym. Festiwal inaugurowany jest wraz z rozpoczęciem działań artystycznych Europejskich Ogrodów Sztuki na początku lipca, a kończy się uroczystą galą finałową w Zielonej Górze w ostatnich dniach sierpnia. Choć serce Festiwalu znajduje się w Zielonej Górze, to FG posiada osiem różnych scen festiwalowych. Dzięki temu projekcje odbywają się równolegle w kilku miastach Europy, tworząc jedną, wielokulturową scenę promocji ambitnego kina ze szczególnym uwzględnieniem polskiej sceny filmu niezależnego. Poza Sceną Główną FG znajdującą się w Zielonej Górze pokazy festiwalowe i okołofestiwalowe odbywały się do tej pory również w Edynburgu, Bielsko-Białej, Berlinie, Ciężkowicach, Kostrzynie n/Odrą, oraz na Przystanku Woodstock. Dodatkowe prezentacje odbywają się także na specjalnych projekcjach podczas trwania festiwali partnerskich FG. Główny Konkurs Festiwalu posiada dwa etapy. W pierwszym, oceny prac konkursowych prezentowanych w poszczególnych kategoriach, dokonują niezależnie od siebie widzowie, każdej ze Scen Festiwalowych. W ten sposób wyłaniane są najlepsze filmy, które nagradzane są Małym Pagórkiem. Pokazy odbywają się w każdy wakacyjny czwartek, a wyniki głosowania publiczności na gorąco przesyłane są przez moderatorów poszczególnych Scen do Zielonej Góry, gdzie ostatecznie są podsumowywane. W ostatni festiwalowy czwartek, dzień przed Wielkim Finałem, widzowie spośród laureatów Małych Pagórków wybierają głównego zwycięzcę, który otrzymuje Duży Pagórek i tysiąc złotych nagrody finansowej. Niezależnie od wyników głosowania publiczności, oceny nagrodzonych filmów dokonuje Komisja Jurorska, której w tym roku przewodniczy Krzysztof Zanussi. W ten sposób wyłoniony laureat FG, otrzymuje Grand Prix - FILMOWY PAGÓREK oraz jedną z najwyższych nagród finansowych przyznawanych na Festiwalach Filmowych w Polsce - 10.000 zł. Od tego roku Filmowa Góra została wpisana na listę prestiżowych festiwali uprawnionych do nominowania najlepszych twórców w poszczególnych kategoriach do Nagrody J.Machulskiego.
 Formuła Filmowej Góry nie wyczerpuje się w samych prezentacjach filmów konkursowych. Dzięki stałej współpracy z m.in. PWSFTv i Teatralnej w Łodzi, Studiem Filmowym 'TOR', Duńskim Instytutem Kultury oraz festiwalami partnerskimi Filmowa Góra prezentuje widzom szerokie spektrum filmów zarówno niezależnych, jak i tych z nurtu mainstream. Przez 365 dni w roku działa też strona internetowa, będąca czytelnym i aktualnym bankiem informacji zawierający dane dotyczące filmowców, ich dorobku, a także aktualnych i istotnych wydarzeń kulturalnych. Organizator: Fundacja Rozwoju Kultury 'Kombinat Kultury (www.filmowa-gora.pl).
 
 Wszystkie aktualności na:
www.Alkierz.pl
www.facebook .com/klub.alkierz

dodane przez Alkierz


ostatnia zmiana: 2010-06-26
Komentarze
Białystok, podlaskie - nadchodzące imprezy i wydarzenia
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Białymstoku!
02 marca 2025 (niedziela), godz. 16:00
Cztery Pory Roku - Antonio Vivaldi
02 marca 2025 (niedziela), godz. 20:00
Freddie Mercury Rock - Operowo
14 marca 2025 (piątek), godz. 18:00
PUNKY REGGAE LIVE 2025 | Białystok
04 lipca 2025 (piątek), godz. 00:00
Rock na Bagnie 2025
04 lipca 2025 (piątek), godz. 14:00
Rock na Bagnie 2025
Polityka Prywatności