Centrum im. Ludwika Zamenhofa i Klub Krytyki Politycznej w Białymstoku zapraszają na spotkanie z Agnieszką Graff. O polskiej magmie i nowej książce autorki porozmawia prof. Małgorzata Kowalska.
Czy naprawdę jesteśmy krajem katolickim? Dlaczego polscy liberałowie to zwykli konserwatyści? Czy feministki żyją w gettach? I czy kobiety istnieją realnie?
Agnieszka Graff stawia te pytania minionemu dwudziestoleciu – epoce
liberalnej demokracji i wolnego rynku. Pytania niewygodne, bo skoro jest rynek
i demokracja, to musi być także wolność
i równość. Tymczasem już dziesięć lat
temu autorka pisała, że Polska to „świat bez kobiet”, w którym życie publiczne
zdominował męski konserwatyzm.
Magma to nie tylko opowieść o Polsce nierówności i wykluczenia – płciowego, klasowego i religijnego. To diagnoza polskiego (i nie tylko) ruchu feministycznego, jego sukcesów, klęsk i perspektyw. To wreszcie manifest polityczny – wezwanie do wspólnej walki na wielu frontach: w parlamencie, na wiecu, na Manifie, w dyskursie publicznym i w popkulturze.
Agnieszka Graff – amerykanistka, filolożka, doktor literatury angielskiej, wykładowczyni Ośrodka Studiów Amerykańskich oraz Gender Studies UW, organizatorka dorocznej Manify, członkini zespołu Krytyki Politycznej. Tłumaczka Własnego pokoju Virginii Woolf oraz autorka licznych artykułów i felietonów (m.in. w Przekroju, Gazecie Wyborczej, Zadrze i Res Publice Nowej), a także książek: Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym (2001), Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie (2008) i Magma (2010).
Prof. Małgorzata Kowalska – kierowniczka katedry filozofii na Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, uczennica prof. Barbary Skargi, Zajmuje się przede wszystkim filozofią społeczną i polityczną. Członkini Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku.
Miejsce: Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19