Współpraca Politechniki Białostockiej z miejskimi spółkami

Dział: Białystok

Politechnika Białostocka chce współpracować z miejskimi spółkami komunalnymi, m.in. w zakresie kształcenia przyszłej kadry inżynierskiej oraz uruchomienia programów stażowych dla studentów.

W Białymstoku uczelnia podpisała w tej sprawie list intencyjny z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej (MPEC). Będzie to pierwsza tego typu współpraca w historii uczelni.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej prof. Lech Dzienis, prorektor PB ds. rozwoju i współpracy, wspólna działalność miałaby obejmować m.in. bezpłatne, trzymiesięczne programy stażowe dla studentów uczelni w MPEC, prowadzenie wspólnych programów naukowo- badawczych oraz przygotowywanie przez naukowców z PB opracowań niezbędnych przy "ustalaniu polityki przedsiębiorstwa".

Zdaniem Dzienisa, studenckie staże w MPEC objęłyby jeszcze w tym roku akademickim studentów dwóch wydziałów: budownictwa i inżynierii środowiska oraz mechanicznego, w sumie ok. 50 przyszłych specjalistów z zakresu ogrzewnictwa i wentylacji.

Bartosz Bezubik, prezes MPEC, zadeklarował, że spółka w tym roku zatrudni czterech absolwentów uczelni technicznych z regionu, a w kolejnych latach będzie przyjmować od dwóch do czterech młodych inżynierów rocznie. Bezubik podkreślił, że do tej pory nie było w spółce praktyki kierowania ofert pracy bezpośrednio do absolwentów uczelni.

"Zależy nam na tym, aby najlepsi studenci naszych białostockich uczelni, w tym Politechniki Białostockiej, mieli możliwość już w trakcie studiów ubiegania się o pracę w firmach naszego regionu" - dodał Bezubik.

Dzienis podkreślił, że brak współpracy między uczelniami a przedsiębiorcami to jeden z podstawowych problemów Politechniki, a także nauki polskiej w ogóle. Dodał, że uczelnia kształci studentów na kierunkach, które praktycznie w stu procentach pokrywają się z formą działalności wszystkich miejskich spółek komunalnych, dlatego jej władze będą starać się o nawiązanie współpracy z pozostałymi spółkami.

Politechnika Białostocka jest największą uczelnią techniczną w regionie. Ma obecnie osiem wydziałów, w tym dwa zamiejscowe. Studiuje tam ponad 13 tysięcy studentów. (PAP)


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności