W ciągu trzech, czterech lat szpitale z województwa podlaskiego będą miały zintegrowany system informacyjny. Dzięki niemu lekarze skorzystają m.in. z elektronicznych kartotek pacjentów, będą też mogli konsultować wyniki badań na odległość.
Jak powiedział Mariusz Feszler z Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego, system zostanie wdrożony do 2011 roku, a pierwsze usługi w jego ramach dostępne będą dla lekarzy i pacjentów rok później.
Projekt zakłada budowę zintegrowanego systemu informacyjnego, który docelowo objąłby wszystkie szpitale wojewódzkie i powiatowe w regionie. W jego ramach lekarze pracujący w tych placówkach będą mieli dostęp do elektronicznej kartoteki pacjenta, co, zdaniem Feszlera, znacznie ułatwi szybkie i sprawne postawienie diagnozy. System ma też umożliwiać analizę badań i diagnostykę na odległość.
Z myślą o samych pacjentach ma natomiast powstać wortal tematyczny poświęcony zdrowiu, zawierający porady i ciekawostki. Jak mówił Feszler, system e-Zdrowie ma też ułatwić zarządzanie szpitalami zarówno władzom placówki, jak i organom założycielskim, czyli jednostkom samorządu. Dostęp do jednolitych komputerowych formularzy ułatwi dyrektorom zarządzenie personelem i np. wyposażeniem magazynu, a samorządowcom pozwoli na sprawniejszą analizę potrzebnych w placówce inwestycji.
Do udziału w projekcie zgłosiły się już 22, spośród 30, wojewódzkich i powiatowych szpitali działających w regionie.
Pozostałe placówki mają na to czas do końca października. Wtedy zacznie się etap konsultacji ze szpitalami i inwentaryzacji już obowiązujących w tych placówkach systemów, a dopiero na końcu, na tej bazie zbudowany zostanie zintegrowany system dla całego województwa.
Jak powiedziała PAP dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku Danuta Zawadzka, "spięcie" danych pacjentów w jedną sieć informacyjną jest bardzo istotne, szczególnie jeśli chodzi o wypadki, gdzie szybka identyfikacja stanu pacjenta decydować może o jego przeżyciu.
Zdaniem Zawadzkiej elektroniczna kartoteka powinna być dostępna także w karetkach pogotowia, ale system musiałby jednocześnie chronić dane osobowe pacjenta.
Całkowity koszt wdrożenia projektu e-Zdrowie to ok. 62 mln zł, z czego ze środków unijnych pochodzić będą 52 mln zł. Pozostałą kwotę, jako wkład własny, dołożą samorządy pełniące funkcję organów założycielskich dla poszczególnych placówek. (PAP)