Białowieski Park Narodowy wystąpił do ministra środowiska o powołanie strefy zakazu polowań w otulinie parku oraz o utworzenie otuliny w miejscach, gdzie do tej pory jej nie było.
Projekty tych dokumentów były przygotowywane od dawna - podkreśla dyrektor. Zaczęto o nich ostatnio mówić w związku z "incydentami" - jak to określiła dyrektor - w pobliżu granic parku, związanymi z polowaniami.
W mediach pojawiły się informacje o tym, że w pobliżu granic parku stoją myśliwskie ambony, w sąsiedztwie których myśliwi wabią zwierzęta i do nich strzelają. Pokazano zdjęcia rzekomo zastrzelonego w ten sposób dzika, była też informacja o postrzelonej przez myśliwego łani na granicy Białowieskiego Parku Narodowego. Karaś uważa, że te informacje mogą pomóc w przyspieszeniu prac nad zgłoszonymi przez park dokumentami.
"Brak otuliny był sprawą fatalną, brak strefy ochrony zwierząt - błędem" - przyznała Karaś. Jak wyjaśniła, utworzenie strefy oznacza, że park przejmie kontrolę nad zwierzyną na tym terenie i że nie będą się tam odbywały polowania, mimo że są to tereny łowieckie.
Otulina Białowieskiego Parku Narodowego - najstarszego w Polsce - nie przebiegała dotychczas wzdłuż całej granicy parku, gdyż różne były stanowiska lokalnych samorządów w tej sprawie.
Otulina to strefa ochronna w sąsiedztwie granic parku narodowego. Jest tworzona po to, by zabezpieczać teren chroniony przed zewnętrznymi zagrożeniami, np. ze strony działalności człowieka.
Park wnioskuje o uzupełnienie otuliny (rozporządzenie w tej sprawie wydaje Rada Ministrów) od strony polan: białowieskiej i masiewskiej. Łącznie będzie to ok. 11 km wzdłuż granicy parku na terenach otwartych, w tym częściowo od strony rezerwatu ścisłego. Dotychczasowa otulina ma powierzchnię 3,6 tys. ha, po zmianach byłoby to ponad 4,1 tys. ha - poinformowała Karaś.
W sprawie ograniczenia polowań w otulinie BPN już wcześniej występował do nadleśnictw Browsk i Białowieża z postulatami w tej sprawie. Karaś podkreśla, że nadleśnictwa wyrażają "dobrą wolę". Nadleśnictwo Browsk przysłało do BPN pismo o zaprzestaniu polowań na terenie, który ma być objęty strefą zakazu, i zapowiedział, że zlikwiduje cztery z ośmiu myśliwskich ambon, które stoją w pobliżu granic parku. Drugie nadleśnictwo nie odpowiedziało jeszcze parkowi.
Białowieski Park Narodowy jest najstarszym polskim parkiem narodowym. Pierwszy obszar chroniony powstał w 1921 roku, potem park rozszerzano. BPN jest ostoją żubra. To ostatni pierwotny las na Niżu Europejskim. PAP - Nauka w Polsce