Wigierski Park Narodowy - muzeum limnologioczne

Dział: Białystok

Muzeum Wigier poświęcone jezioru Wigry oraz Wigierskiemu Parkowi Narodowemu zostało otwarte w czwartek w Starym Folwarku koło Suwałk.

Zarząd Wigierskiego Parku Narodowego wybudował muzeum w miejscu dawnej Stacji Hydrobiologicznej, w której w latach 1927-1939 pracował pionier polskiej limnologii, Alfred Lityński.

W Muzeum jest kilkanaście sal i pomieszczeń, w których można oglądać prezentacje multimedialne i filmy dotyczące środowiska Wigier oraz posłuchać audycji o regionie wigierskim. Można m.in. zobaczyć, jak wygląda dno jeziora, jego podwodne ściany, ryby i ptaki wodne. Jedna z prezentacji ukazuje torfowisko oraz jednego z głównych mieszkańców Wigier - bobra.

Jest także chłodzona sala lodowcowa, gdzie można zobaczyć filmy i usłyszeć dźwięki z epoki lodowcowej.

"Zwiedzanie muzeum jest wycieczką w czasie i przestrzeni. W tym nowoczesnym obiekcie można poznać jezioro Wigry - od głębin i żyjących tu stworzeń aż po malownicze, nadwodne pejzaże" - powiedział PAP dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego, Jacek Łoziński.

W Muzeum Wigier prezentowana jest także wystawa pt. "Czas mamuta". Można tu zobaczyć oryginalne szczątki mamuta wielkiego znalezione w piaskach i żwirach rzecznych pochodzących z okresu zwanego zlodowaceniem Wisły.

Wystawa prezentuje także fragmenty szkieletów ssaków plejstoceńskich: konia, jelenia olbrzymiego, nosorożca włochatego i prażubra stepowego. Zwiedzający mogą obejrzeć chatę wykonaną z kości mamutów na wzór chat z okresu paleolitu.

Muzeum kosztowało ponad 9 mln zł. Zostało sfinansowane z dotacji Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR), Ministerstwa Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-01-22
Komentarze
Polityka Prywatności