Program rozwoju gmin Puszczy Białowieskiej

Dział: Białystok

Ministerstwo Środowiska przygotowuje specjalny program na rzecz rozwoju gmin Puszczy Białowieskiej. Ma być gotowy w ciągu półtora miesiąca, łącznie ze wskazaniem źródeł finansowania - poinformowała rzeczniczka ministerstwa Magdalena Sikorska.

Ministerstwo prowadzi na ten temat negocjacje z lokalną społecznością. Jak poinformował starosta hajnowski Włodzimierz Pietroczuk, gminy i powiat już złożyły do Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych listy przedsięwzięć, które chciałyby zrealizować na swoim terenie.

Celem programu i rozmów ze społecznością gmin Puszczy Białowieskiej ma być poprawa warunków życia ludzi przy równoczesnym zachowaniu standardów ochrony przyrody ale i poprawa "jakości lokalnego środowiska" - poinformowała Sikorska. "Są to niezbędne działania, które poprzedzą ewentualne ułożenie konkretnego planu powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego" - dodała rzeczniczka.

Ministerstwo Środowiska informuje, że obecnie nie ma konkretnego projektu czy wiążącego terminarza powiększania Białowieskiego Parku Narodowego, co nie znaczy, że "takie plany nie są brane pod uwagę". Ministerstwo podkreśla, że obecnie najważniejszy jest rozwój puszczańskich gmin, np. przez dostęp do szerokopasmowego internetu.

Starosta Włodzimierz Pietroczuk ocenia, że takie podejście ministerstwa do rozwoju puszczy, a przez to do jej ochrony to podejście "nowe, które napawa umiarkowanym optymizmem, próba poszukiwania kompromisu, ale jak będzie, to się okaże".

Kilka lat temu były plany powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego, ale ostro sprzeciwiała się temu lokalna społeczność. Ministerstwo z tych planów się wówczas wycofało.

W ramach programu rozwoju np. powiat hajnowski wnioskował do ministerstwa o działania na rzecz rozwoju turystyki, w tym transgranicznej. Chodzi także np. o utworzenie funduszy poręczeniowych czy pożyczkowych dla inwestorów, ale też rozwiązanie sprawy gospodarowania odpadami w powiecie, gazyfikację, czy też o zagospodarowanie turystyczne otoczenia Rezerwatu Pokazowego Żubrów, wokół którego nie ma nawet toalet o przyzwoitym standardzie - podkreśla starosta. Powiat chciałby też otrzymać pieniądze na dyskutowany od kilku lat projekt ożywienia trasy kolejowej z Hajnówki do Białowieży.

W tym roku przypada 600-lecie objęcia ochroną Puszczy Białowieskiej. Z tej okazji w celu kompleksowej promocji puszczy jako "bezcennego skarbu polskiej przyrody" i regionu, jego kultury oraz historii ministerstwo powołało "Partnerstwo dla Puszczy Białowieskiej". To międzyresortowa grupa różnych instytucji i osób (np. organizacje pozarządowe, Białowieski Park Narodowy, Lasy Państwowe, UNESCO) która działa na rzecz puszczy. Ustalany jest m.in. kalendarz obchodów. Ma w nich także uczestniczyć strona białoruska; część Puszczy Białowieskiej znajduje się także na Białorusi, puszcza jest obiektem transgranicznym.

Już wiadomo, że główne obchody odbędą się we wrześniu. Konkretny kalendarz nie jest jeszcze ustalony. Zaplanowano międzynarodową konferencję naukową. Wiadomo także, że w ramach obchodów, latem planowane jest "międzynarodowe wydarzenie o charakterze politycznym". Konkretny terminarz ma być ustalony po spotkaniu ze stroną białoruską i będzie znany wiosną.

Jak powiedział dr Czesław Okołów, były wieloletni dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego, z inicjatywą obchodów wystąpiła strona białoruska. Na 600-lecie objęcia ochroną Puszczy Białowieskiej ma wskazywać najstarszy zapis w kronikach Jana Długosza z 1409 roku z nazwą Białowieża, jako miejscu polowania króla. "Skoro polował król, to puszcza musiała być pod specjalną ochroną" - dodał Okołów.

Puszcza Białowieska to ostatni naturalny pierwotny las na Niżu Europejskim. Cała powierzchnia puszczy to 150 tys. ha, z czego 62,6 tys. w Polsce, 87,5 tys. na Białorusi. Białowieski Park Narodowy (BPN) obejmuje 10,5 tys. ha. czyli jedną szóstą polskiej części puszczy. Początki BPN sięgają 1921 roku, gdy powołano pierwsze leśnictwo "Rezerwat" przekształcone w 1932 roku w "Park Narodowy w Białowieży". Nazwa Białowieski Park Narodowy funkcjonuje od 1947 roku. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-03-02
Komentarze
Polityka Prywatności