"Festiwal Pozytywnych Wibracji" w Białymstoku
Latem 2010 roku Białystok wzbogaci się o wyjątkowe w skali kraju i regionu wydarzenie kulturalne – „Festiwal Pozytywnych Wibracji”. Gwiazdy znane z wydawanej od 12 lat kultowej serii płytowej „Pozytywne Wibracje” wystąpią na jednej scenie właśnie w stolicy naszego województwa.
O podpisaniu listu intencyjnego w sprawie wspólnej organizacji przedsięwzięcia mówili na konferencji prasowej zwołanej 28 października br. w Warszawie, przedstawiciele władz miasta oraz agencji STX JAMBOREE.
Wybór Białegostoku jako miejsca organizacji pierwszej edycji „Festiwalu Pozytywnych Wibracji” nie jest przypadkowy. Współistnienie wielu różnych etnicznie i historycznie kultur określa wizerunek i charakter miasta jako miejsca otwartego na różne inspiracje. Białystok słynie z bardzo bogatej, charakteryzującej się wysokim poziomem oferty kulturalnej. Mają tu miejsce m.in.: festiwale mniejszości narodowych organizowane przez muzułmańskie, rosyjskie oraz białoruskie stowarzyszenia i związki religijne, prezentujące wielokulturowe bogactwo regionu: „Podlaska Oktawa Kultur” czy „Inny Wymiar”, liczne wydarzenia taneczne, m.in: „Festiwal Kalejdoskop” czy „Over The Top”, festiwal bluesowy „Jesień z Bluesem”, Międzynarodowy Festiwal zawodów Filmowych i Telewizyjnych „Filmvisage”, „Dni Sztuki Współczesnej”, „Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej” czy „Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich”.
Jako miasto charakterystyczne, mające zarazem wielki potencjał, by zwracać na siebie uwagę, Białystok coraz częściej pojawia się w mediach ogólnopolskich, przyciągając do siebie twórców i organizatorów coraz to ciekawszych wydarzeń.
- Organizacja „Festiwalu Pozytywnych Wibracji” pozwoli ukazać całej Polsce nową jakość muzyczną, opartą na wielokulturowej tradycji Białegostoku. Mamy nadzieję, że impreza wzbudzi zainteresowanie szerokiej grupy odbiorców, którym bliska jest idea budowania relacji poprzez muzykę. Chcemy jednoznacznie skojarzyć Białystok z wysoką jakością i bardzo pozytywnym przekazem. Tym bardziej, że Festiwal już w samym założeniu będzie niósł ze sobą tylko dobre emocje - powiedział Tadeusz Arłukowicz, zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku
„Pozytywne Wibracje” to jedna z najciekawszych serii płytowych wydawanych w Polsce. Jest bezapelacyjnie najbardziej prestiżową składanką muzyczną istniejącą na polskim rynku od ponad 12 lat. Uznana marka oraz modne i energiczne brzmienia połączone z kultowymi przebojami są niepodważalnymi atutami każdej płyty z tej serii. Kompilacja „Pozytywne Wibracje” to w Polsce coś więcej niż tylko kultowa kolekcja płytowa. To określony styl życia, to emocje i muzyka każdego pokolenia.
Pomysłodawcą serii płyt „Pozytywne Wibracje” i zarazem szefem artystycznym festiwalu jest Stanisław Trzciński, który odpowiada także za dobór repertuaru do każdej z kompilacji. Trzciński jest również twórcą takich serii albumów płytowych jak: „Pinacolada”, „Pieprz i Wanilia” czy „Sygnowano Fabryka Trzciny”, a także promotorem koncertów, producentem muzycznym oraz dyrektorem zarządzającym STX Records / STX JAMBOREE.
Wydając ponad 12 lat temu pierwszą edycję składanki „Pozytywne Wibracje”, wierzyłem, że potrzebny jest słuchaczom album, który zbierze muzykę różnych wykonawców i różnych gatunków - w najlepszym wydaniu. Wiedziałem, że najistotniejsze jest to, aby utwory zamieszczane na płytach nie były przypadkowe i wywoływały w słuchaczu pozytywne skojarzenia i reakcje. Teraz wierzę w to, że w Polsce potrzebny jest nowy muzyczny festiwal, utrzymany w pogodnym i pełnym dobrej energii klimacie. Dziesiąta część „Pozytywnych Wibracji”, której premiera planowana jest w 2010 roku, jest doskonałym momentem na zapoczątkowanie nowej tradycji spotkań festiwalowych pod znanym i rozpoznawalnym szyldem. Zaprosimy artystów z całego świata, ale także Polaków - powiedział Stanisław Trzciński, dyrektor artystyczny nowego festiwalu.
Paweł Kwiatkowski, dyrektor zarządzający Agencji Jamboree / STX JAMBOREE, a także dyrektor produkcji nowej imprezy, stwierdził: Od ponad 20 lat nasza agencja organizuje różnego rodzaju wydarzenia muzyczno-kulturalne. Znajomość rynku muzycznego i nasze dotychczasowe doświadczenia pozwalają nam podjąć się organizacji cyklicznego, muzycznego festiwalu, który będzie wzbudzał pozytywne skojarzenia i emocje. Dołożymy wszelkich starań, aby zaproszone przez nas polskie i zagraniczne gwiazdy prezentowały wysublimowane brzmienia, które jednocześnie będą przystępne dla szerokiego grona osób. Równocześnie zapewniam, że aspekty techniczne tego przedsięwzięcia, takie jak chociażby dźwięk, światło i wizualizacje, będą utrzymane na najwyższym światowym poziomie.
„Festiwal Pozytywnych Wibracji” to w założeniu organizatorów nie tylko muzyka i dźwięk, ale także istotny, zwłaszcza dla młodszego pokolenia, przekaz oparty na szacunku dla otaczającego nas środowiska naturalnego.
Połączenie działań muzyczno-kulturalnych z działaniami wspierającymi ochronę środowiska naturalnego, przede wszystkim w regionie Zielonych Płuc Polski i w jej stolicy, ściśle wpisuje się w koncepcję umacniania wizerunku miasta dynamicznego, dbającego o ekologię, edukację i bezpieczeństwo mieszkańców. Nieprzypadkowo jedna z hipotez strategicznych opracowanych na potrzeby strategii promocji i komunikacji marketingowej to „Białystok. Ecocity”.
„Festiwal Pozytywnych Wibracji” w Białymstoku stanie się doskonałym projektem, dzięki któremu będzie można edukować, jak z powodzeniem wykorzystywać „zieloną energię”, stosować zasady recyklingu i świadomego gospodarowania odpadami oraz używania bio-degradowalnych produktów.
Białystok jak żadne inne miasto jest predysponowany do tego, by stać się ekologiczną stolicą Polski. Dlatego organizacja festiwalu będzie impulsem do wielu pozytywnych działań, które sprawią, że nasze otoczenie będzie bardziej czyste i bezpieczniejsze – dodał Tadeusz Arłukowicz.
Zarówno producenci festiwalu z agencji STX JAMBOREE, jak i władze Miasta Białegostoku zapowiedzieli ogłoszenie kolejnych szczegółów dotyczących programu artystycznego imprezy i logistyki całego przedsięwzięcia na początku 2010 roku. <www.bialystok.pl>
ostatnia zmiana: 2009-10-30