Promocji esperanto mają służyć obchody w Białymstoku 150. rocznicy urodzin Ludwika Zamenhofa, twórcy tego międzynarodowego języka. W piątek rozpoczęły się tam 10. Dni Zamenhofa, w programie których są m.in. prezentacje książek, wykłady, spotkania i koncerty.
Białostockie Dni Zamenhofa rozpoczął spektakl "Misterium narodzenia" w, oddanym w tym roku do użytku, Centrum im. Zamenhofa - miejskiej placówce, w której jest m.in. stała ekspozycja poświęcona miastu z czasów, gdy Zamenhof w nim mieszkał.
Promowana też będzie polsko-esperancka antologia poetów z regionu. W sobotę esperantyści złożą kwiaty przy pomniku Ludwika Zamenhofa i wezmą udział we mszy św. w języku esperanto, po której w białostockiej kawiarni Fama zaplanowano imprezę urodzinową.
Cykl otwartych dla wszystkich chętnych imprez, zakończy się we wtorek. Z wieży miejskiego ratusza zabrzmi wówczas, zamiast hymnu miejskiego, hymn ruchu esperanckiego.
W Białymstoku Ludwik Zamenhof (1859-1917) urodził się i spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysieczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miał pomóc w wyeliminowaniu konfliktów narodowościowych i religijnych.
Po wyjeździe do Warszawy, pod pseudonimem dr Esperanto ("mający nadzieję"), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie języków już istniejących. Zmarł w Warszawie 14 kwietnia 1917 roku. Na całym świecie jest obecnie ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Ilu jest esperantystów, dokładnie nie wiadomo, najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających esperanto.
Ponad 2 tys. miłośników tego języka z 63 krajów przyjechało w tym roku na przełomie lipca i sierpnia do Białegostoku na 94. Światowy Kongres Esperanto. Impreza zorganizowana została w tym mieście właśnie w związku ze 150. rocznicą urodzin Zamenhofa.(PAP)