Specjalne płotki, by ratować wędrujące przez drogi żaby, ustawia w Podlaskiem młodzież i pracownicy parków narodowych. W czwartek płotki stanęły wzdłuż drogi Białowieża - Pogorzelce w ramach akcji zorganizowanej przez Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego.
Płotki rozstawiali w czwartek uczniowie z Zespołu Szkół Leśnych w Białowieży i pracownicy Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego.
"Od dzisiaj dwa, trzy razy dziennie przez kolejne tygodnie płazy będą systematycznie wyjmowane z wiaderek i przenoszone na drugą stronę drogi" - poinformowała Bober. Chodzi o to, by wędrujące tamtędy o tej porze roku płazy nie ginęły masowo pod kołami samochodów. W akcji pomocy płazom chodzi też o edukację ekologiczną społeczeństwa, głównie dzieci i młodzieży.
Ochronie płazów poświęcony jest także specjalny program "Chrońmy biebrzańskie płazy", który rozpoczął Biebrzański Park Narodowy wspólnie z Kołem Naukowym Biologów Uniwersytetu w Białymstoku. Przez pięć lat, każdej wiosny, młodzież z gimnazjum i liceum w Goniądzu będzie ustawiać płotki i przenosić bezpiecznie płazy przez drogi. W ubiegłym tygodniu takie płotki ustawiono na 300-metrowym odcinku drogi Goniądz - Wólka Piaseczna, tuż za wieżą widokową, gdzie przebiega szlak migracji płazów.
Pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego i biorąca udział w programie młodzież przez kilka tygodni, dwa razy w ciągu doby będzie przenosić bezpiecznie płazy, a wcześniej określać ich gatunek i płeć; płazy będą też ważone - będzie to swego rodzaju inwentaryzacja.
Jak powiedział PAP Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego, w tym roku widać, że płazów jest mniej niż zwykle, mimo dużej ilości wody po śnieżnej zimie. "Jeszcze nie wiemy, dlaczego tak jest" - zastrzegł. Być może migracji jest mniej, bo woda jest bardziej dostępna. Wiatr podkreślił jednak, że z roku na rok widać tendencję spadkową populacji płazów, m.in. z powodu suszy, choć dokładnie przyczyny spadku populacji płazów nie są zbadane.
Nad Biebrzą występują m.in. żaby moczarowe, których samce w trakcie godów za sprawą płytko krążącej limfy przybierają niebieski kolor, a także żaby trawne, ropuchy szare i grzebiuszki.
PAP - Nauka w Polsce