Warsztaty udzielania pierwszej pomocy, wykłady o kiczu w komiksie, pokazy polskich filmów animowanych - to tylko niektóre z imprez w ramach VIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w Białymstoku, który odbędzie się w dniach 17-27 maja.
Hasłem, które ma charakteryzować tegoroczny festiwal, jest "Jedność w różnorodności" - podają organizatorzy festiwalu. Białostockie środowisko akademickie chce wspólnie promować naukę wśród mieszkańców miasta, choć każda z uczelni, które biorą udział w festiwalu ma inną specyfikę. Przygotowano kilkaset wykładów, pokazów, warsztatów, prezentacji oraz koncerty.
"Chcemy uczestniczyć w procesie kształtowania społeczeństwa dysponującego coraz większym zasobem i poziomem wiedzy, rozbudzić zainteresowania nowymi kierunkami nauki oraz rozwijać potrzebę obcowania ze sztuką" - napisał na stronie internetowej festiwalu prof. Jacek Nikliński, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białegostoku, który koordynuje tegoroczną edycję.
W tym roku w festiwalu weźmie udział 12 uczelni z Białegostoku. Są to m.in.: Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkołę Administracji Publicznej, Uniwersytet Muzyczny, ale też Wyższe Seminarium Duchowne.
Tegoroczny festiwal ma nieco inną formułę niż w latach poprzednich. Jak powiedziała PAP koordynator festiwalu prof. Elżbieta Skrzydlewska z Uniwersytetu Medycznego, poszczególne uczelnie będą zapraszać festiwalową publiczność na poszczególne dni. Wszystko po to, by różne imprezy nie nakładały się na siebie, były bardziej dostępne, a chętni do skorzystania z wielu przedsięwzięć nie narzekali, że ich terminy nakładają się na siebie, bo tak było w poprzednich latach.
W ramach festiwalu, choć dopiero 22 czerwca, przewidziany jest też Dzień Akademicki, który odbędzie się w trakcie Dni Białegostoku. Białostockie uczelnie zaprezentują wówczas swoją specyfikę mieszkańcom miasta. "Chcemy przede wszystkim pokazać naszą brać studencką oraz to, co robimy w nauce" - mówi Skrzydlewska. Organizatorzy mają nadzieję, że ten dzień przyczyni się również do integracji różnych środowisk i pozwoli zaakcentować obecność ponad pięćdziesięciu tysięcy studentów w Białymstoku, w tym studentów z zagranicy - podkreśliła w rozmowie z PAP prof. Skrzydlewska.
Festiwal otworzy dzień na Uniwersytecie Medycznym. Podczas wykładów będzie można dowiedzieć się jak zdrowo się odżywiać, jak robi się podstawowe badania zdrowotne, poruszone będą zagadnienia profilaktyki raka piersi, będą też warsztaty udzielania pierwszej pomocy lub szycia chirurgicznego.
Politechnika Białostocka przygotowała m.in. prezentację sztuk wizualnych - odbędzie się wystawa fotografii podróżniczej "Ciekawi świata", makrofotografii, wernisaż grafik, pokaz prac studentów z Katedry Sztuki czy prezentacja grafik i animacji w technice 3D.
W programie większości uczelni znalazły się przedsięwzięcia nastawione na samorozwój - warsztaty technik autoprezentacji i asertywności. Np. Uniwersytet w Białymstoku organizuje warsztaty pracy z ciałem. Ćwiczenia ruchowe, relaksacyjne, taneczne mają pomóc w ekspresji własnego ciała, jak również poznać siebie w relacjach z innymi.
Wiele spotkań skierowanych jest do
osób, które chcą otworzyć własny biznes. Np. w Wyższej Szkole Finansów
i Zarządzania będzie można poznać metody radzenia sobie ze stresem czy
też dowiedzieć się jak skutecznie kreować własny wizerunek.
PAP - Nauka w Polsce