Studia-praca. Szybkie łącze

Dział: Białystok

Uniwersytet w Białymstoku uruchomił portal do kontaktu studentów z pracodawcami. Jest to zupełnie nowatorski projekt w regionie podlaskim, wychodzący naprzeciw społecznym oczekiwaniom, by kształcić mając także na uwadze aktualne wymogi rynku.

Portal jest bardzo prosty w swym założeniu i w obsłudze. Ma działać na zasadzie spółdzielni pracy, ale pośrednictwo będzie w pełni zinformatyzowane, odbywać się ma jedynie drogą elektroniczną. Zarejestrowany na portalu student będzie mógł wpisać jakie ma oczekiwania, w jakim czasie jest dyspozycyjny, jakie ma zawodowe preferencje i doświadczenia. Dla wielu będzie to pierwsza konfrontacja teorii wyniesionej z zajęć z życiem, czyli praktyką w firmie. Pracodawca z kolei będzie mógł zgłosić swoje zapotrzebowanie kadrowe. Będzie też miał możliwość, by zatrudnić studenta określonego kierunku, którego zainteresowania są zbieżne ze specyfiką proponowanej pracy, a nie kogoś z przypadku. Oferty będą podzielone na prace sezonowe, staże i na stałe.

 

Portal celowo uruchamiany jest na początku wakacji. Chodzi o to, by dać studentom możliwość pracy w wolne miesiące i poratować pracodawców w okresie urlopowym, kiedy często brakuje rąk do pracy. 

 

UwB jest pierwszą uczelnią na Podlasiu, która stworzyła takie narzędzie, ułatwiające studentom i absolwentom poszukiwanie pracy. Portal powstał w ramach unijnego projektu „Nowoczesne i efektywne kształcenie we współpracy z przedsiębiorcami”, realizowanego na Wydziale Matematyki i Informatyki. Jego twórcy szacują, że w już w pierwszym roku skorzysta z niego około 200 pracodawców i 4000 studentów.

 

Projekt jest niekomercyjny. Jego celem jest ożywienie i unowocześnienie lokalnego rynku pracy, działanie na rzecz budowy społeczeństwa informatycznego, włączenie pracodawców w proces kształcenia przyszłych pracowników, przygotowanie wykwalifikowanych kadr dla podlaskiego biznesu.

 

O projekcie

Projekt „Nowoczesne i efektywne kształcenie we współpracy z przedsiębiorcami” realizowany jest na Uniwersytecie w Białymstoku z funduszy unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jego twórcami są naukowcy z Wydziału Matematyki i Informatyki UwB. Projekt rozpoczął się w lutym 2009 roku i potrwa do końca lipca 2011. Koszt jego realizacji wynosi 3 mln złotych. Weźmie w nim w sumie udział około 6 000 studentów UwB, 300 nauczycieli akademickich, 200 przedsiębiorców. W jego ramach odbywają się zajęcia wyrównawcze z matematyki i fizyki dla studentów pierwszego roku, uruchomiona została platforma e-learningowa, studenci odbywają płatne staże, pracodawcy prowadzą praktyczne zajęcia ze studentami, pracownicy naukowi mają możliwość skorzystania ze szkoleń autoryzowanych.

 

źródło: UwB


ostatnia zmiana: 2010-07-07
Komentarze
Polityka Prywatności