Rzeźba "Maska" - nowa ozdoba centrum miasta

Dział: Białystok

W poniedziałek ustawiono, a we wtorek (20.07) twórca oficjalnie przekazał ją miastu - mowa o nowej rzeźbie w przestrzeni miejskiej. "Maska" stanęła u zbiegu ul. Suraskiej i Placu Uniwersyteckiego.

- Zrodził się pomysł, by połączyć maski, które są symbolem teatru: komiczną i tragiczną - o koncepcji rzeźby opowiada sam jej twórca, z pochodzenia białostoczanin, Bogusław Szycik. - Sama maska być może byłaby nieco przytłaczająca, stąd element poruszającego marionetkę chłopca - dodaje artysta.

Konkurs na powstanie teatralnej rzeźby miasto rozpisało już trzy lata temu. Zgłosiło się wówczas pięciu twórców, którzy - jak zapewnia magistrat - zaprezentowali pomysły na bardzo wysokim poziomie, jednak jednomyślnie wybrano pracę Szycika jako tę szczególnie trafnie wpisującą się w nasze miasto - rzeźba ma podkreślić istnienie w Białymstoku szkoły teatralnej, przybliżać mieszkańcom teatr i sztukę lalkarską oraz po prostu dawać nieco radości.

W pierwotnym planie "Maska" miała stanąć u zbiegu ulicy Spółdzielczej i Rynku Kościuszki, jednak z uwagi na problemy z biegnącą tam siecią wodno-kanalizacyjną musiano wybrać dla niej inne miejsce. Miejscy urbaniści zaproponowali więc róg Suraskiej i Placu Uniwersyteckiego, na propozycję przystał wojewódzki urząd ochrony zabytków i w końcu rzeźbę ustawiono.

Jak opowiada sam twórca, pracował nad nią kilka miesięcy. Najpierw wykonał granitową maskę, potem projekt w glinie chłopca poruszającego marionetkę. Na koniec wykonał odlew w brązie. Planowano, że całkowita wysokość "Maski" wyniesie około 1,8 m, wykorzystany przez artystę głaz był jednak większy i powstała ponad 2-metrowa rzeźba. Koszty związane z jej wykonaniem i instalacją wyniosły około 75 tys. zł.

Źródło: www.bialystokonline.pl

ostatnia zmiana: 2010-07-20
Komentarze
Polityka Prywatności