Od nowego roku akademickiego ruszy Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB

Dział: Białystok

Już jesienią zacznie działać Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej z nowoczesną biblioteką główną uczelni oraz studium języków obcych.

Władze uczelni zaprezentowały nowy obiekt dziennikarzom. Zakończone są wszystkie prace budowlane i wykończeniowe, rozpoczyna się wyposażanie obiektu.

Oprócz biblioteki z czytelniami, pomieszczeń do nauczania języków obcych będą się tam również mieścić centrum zdalnego kształcenia oraz 2 laboratoria komputerowe: modelowania w technologiach proekologicznych i projektowania urządzeń proekologicznych.

Projekt jest realizowany dzięki dotacji z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej.

Koszt projektu szacuje się na 65,4 mln zł z czego z UE pochodzi ok. 97 proc. Jak dotąd na budowę obiektu wydano 31 mln zł - poinformował Dzienis. Uczelnie będzie teraz ogłaszać przetargi by wyposażyć obiekt.

Projekt zakłada również utworzenie pięciu innych laboratoriów, które będą się mieścić w innych obiektach politechniki: laboratorium diagnostyki i ochrony cieplnej budynków, maszyn i urządzeń przepływowych i cieplnych, technologii proekologicznych, technik cyrowych i multumedialnych, technik przemysłowych i innowacyjnych.

Obecnie Politechnika Białostocka jest największą państwową wyższą uczelnią techniczną w Podlaskiem. Kształci około 13 tys. studentów.

Zbiory biblioteki tej uczelni to 400 tys. woluminów. Jak poinformowała dyrektor biblioteki Joanna Putko, rocznie z jej zasobów korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. W systemie bibliotecznym jest zarejestrowanych 11 tys. użutkowników. Biblioteka ma dostęp do wielu zbiorów elektronicznych krajowych i zagranicznych.

Nowością w bibliotece będzie m.in. 12 pomieszczeń do indywidualnej pracy przez studenta i kilka sal do pracy grupowej, zespołowej. Joanna Putko podkreśliła, że do tej pory studenci nie mieli możliwości pracy w osobnych, wydzielonych pomieszczeniach. We wszystkich będzie dostęp do komputerów. Będzie też większa powierzchnia i przestrzeń, stanowisk komputerowych będzie około 100 - dwukrotnie więcej niż dotychczas.

W bibliotece będzie też działać tzw. całodobowa wrzutnia na książki z dostępem z zewnątrz budynku, która będzie umożliwiała studentom zwrot książki w dowolnym momencie, nawet poza godzinami pracy biblioteki. Będzie też możliwość samodzielnego wypożyczenia i zwrotu książki bez pomocy pracownika biblioteki. Wszystkie książki będą miały elektroniczne oznaczenia i zabezpieczenia, które umożliwią łatwą identyfikację w systemie, a nawet porządkowanie i ustawienia ich na półkach we właściwych miejscach.

W bibliotece będzie czytelnia elektroniczna, czytelnia książek i czasopism tradycyjnych. Będzie też jedyna w regionie czytelnia zbiórów z wydawnictwami normalizacyjnymi czyli o różnych obowiązujących normach technicznych.

Centrum Nowoczesnego Kształcenia będzie dysponować serwerownią, sprzętem e-learningowym, dzięki któremu wykładowcy będą mogli nagrywać i dostarczać studentom różne materiały dydaktyczne, np. wykłady na nośnikach elektronicznych.

Centrum będzie też mogło udostępniać na terenie całej uczelni w salach wykładowych np. wykłady w formie on-line. W centrum nie ma auli wykładowych, będą tylko studia do przygotowywania nagrań i do obsługi transmisyjnej przez internet wykładu on-line.

W centrum będą odbywać się zajęcia dla studentów z języków obcych. Studium Języków Obcych będzie wyposażone w tablice interaktywne, duże wyświetlacze LCD. Dotychczas zajęcia z języków obcych odbywały się w dostępnych salach na poszczególnych wydziałach uczelni.(PAP)


ostatnia zmiana: 2012-01-11
Komentarze
Polityka Prywatności