NEWSY Białystok
i podlaskie

Biometria dla studentów

Dział: Białystok

Zapominamy przeciętnie 80% informacji zasłyszanych w ciągu dnia. Dlatego, by ułatwić korzystanie z wielu urządzeń coraz popularniejsze stają się biometryczne zabezpieczenia głosowe, zdjęciowe czy papilarne. Wiele z nich powstaje właśnie w Polsce. W najbliższy poniedziałek – 19.06 – na Politechnice Białostockiej otwarte zostanie nowe laboratorium biometryczne. To obiecująca zapowiedź dalszego rozwoju rynku usług biometrycznych.

To  już trzecie w Polsce laboratorium biometryczne, z którego korzystać mogą studenci. Profesorowi Saeedowi z Politechniki Białostockiej udało się pozyskać grant z Motorola Foundation na budowę nowego laboratorium przy Wydziale Informatyki. Na ten cel przeznaczone zostało 45 tys.$ z grantu Motorola Solutions Foundation, a także około 30 tys. zł z budżetu Wydziału Informatyki, co daje łącznie sumę niemal 170 tys. zł. Nowe laboratorium otwarte zostanie 19 czerwca o godzinie 13.00. 

W placówce znaleźć można sensory  czujniki umożliwiające zeskanowanie siatkówki oka, linii papilarnych, a także głosu. Znajdują się tu także kamery, które umożliwiają skanowanie poszczególnych cech biometrycznych takich jak twarzy lub tęczówki oka w celu akwizycji obrazu  opracowania algorytmów do stworzenia wektorów cech – tj. matematyczny opis indywidualnych zbiorów cech użytkownika” - mówił autor przedsięwzięcia, który  minionych latach zainicjował powstanie podobnych laboratoriów w Warszawie oraz w Krakowie. „Chcemy rozszerzyć wiedzę naszych studentów na temat biometrycznego zabezpieczania dostępu. Cieszymy się, że grant Motorola Solutions umożliwił nie tylko wyposażenie laboratorium w potrzebne sprzęty, ale także pozwolił na uruchomienie programu kursu dla s  tudentów.” – dodał prof. Saeed. Rekrutacja na kurs ruszyła, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem nie tylko studentów Wydziału Informatyki, ale także innych wydziałów i uczelni. „Warunkiem była znajomość języków programowania. Otrzymaliśmy 44 zgłoszenia i jeszcze są chętni, którzy są w trakcie zaliczenia przedmiotu Programowanie.” – mówi przedstawiciel Wydziału Informatyki. Na kursie prowadzone będą trzy przedmioty. Pierwszym są podstawy biometrii:  definicjami, analizą i przetwarzaniem obrazów biometrycznych oraz podstawami systemów zdalnej opieki. Drugi poświęcony wyłącznie metodom programowania urządzeń mobilnych, a trzeci dotyczyć będzie systemów wbudowanych. Planowane są także wykłady dodatkowe, wygłoszone przez polskich i zagranicznych profesorów i ekspertów z dziedzin biometrii. „Założeniem kursu jest przygotowanie studenta do samodzielnego programowania urządzeń mobilnych oraz używania systemów wbudowanych na podstawie architektury ARM oraz zasad działania i użycia Beacon'ów.”– dodał profesor.

dodane przez majusha


data ostatniej modyfikacji: 2017-06-19 11:01:12
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif

Przegląd uczelni w Polsce
WSSIP_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności