Dowódca powstania w getcie żydowskim patronem placu w Białymstoku

Dział: Białystok

O nazwaniu placu znajdującego się na terenie byłego getta w Białymstoku imieniem przywódcy żydowskiego powstania - Mordechaja Tenenbauma zdecydowali podczas sesji radni tego miasta.

Za uchwałą, która przygotował prezydent miasta, Tadeusz Truskolaski głosowało 17 radnych, głównie z klubu Platformy Obywatelskiej oraz SLD. Ośmiu radnych PiS wstrzymało się od głosu, żaden radny nie głosował przeciw.

Białostockie getto utworzono w lipcu 1941 r. dla ponad 40 tys. Żydów z miasta i okolic. W połowie sierpnia 1943 roku Niemcy przystąpili do ostatecznej likwidacji getta. Opór stawili bojownicy żydowscy pod wodzą Mordechaja Tenenbauma, jednak powstanie zostało szybko stłumione, a Żydzi zamordowani lub wywiezieni do obozów koncentracyjnych. Tenenbaum stał się patronem placu i skweru przy ulicy Żabiej utworzonych w miejscu dawnego cmentarza, gdzie obecnie stoi obelisk upamiętniający bohaterski zryw ludności żydowskiej. Przy nim co roku 16 sierpnia spotykają się białostoczanie oraz ci, którzy przeżyli powstanie w getcie. W tym roku przypada 65. rocznica tego wydarzenia.

Radni już w czerwcu mieli zająć się projektem uchwały, jednak politycy PiS w głosowaniu nie zgodzili się na wprowadzenie takiego punktu pod obrady. Swój sprzeciw argumentowali względami proceduralnymi. Mordechaj Tenenbaum urodził się w Warszawie w 1916 roku. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Zaraz po wybuchu II wojny światowej we wrześniu 1939 roku udał się do Wilna. Tam zaangażował się w tworzenie podziemnej siatki, wspomagającej Żydów na terenach okupowanych. Po zajęciu Wilna przez Niemców w 1941 roku, organizował schronienie aktywistom żydowskim, w spokojnym w tym czasie jeszcze Białymstoku. W 1942 roku powrócił do Warszawy, gdzie czynnie uczestniczył w tamtejszych ruchach żydowskich. Po masowej deportacjach z getta warszawskiego latem 1942 roku, Żydowska Organizacja Bojowa skierowała Tenenbauma do getta w Białymstoku w celu przygotowania powstania w razie próby likwidacji getta. W nocy z 15 na 16 sierpnia 1943, podczas ostatecznej likwidacji getta, powstanie wybuchło.

Był to drugi co do wielkości po powstaniu w getcie warszawskim zryw ludności żydowskiej przeciw hitlerowcom. Opór Niemcom stawiło ok. 300 słabo uzbrojonych młodych ludzi dowodzonych przez Tenenbauma i jego zastępcę Daniela Moszkowicza. Na wieść o klęsce akcji, 20 sierpnia Tenenbaum wraz z Moszkowiczem popełnili samobójstwo. Ich ciała spoczęły wraz ze szczątkami pozostałych ofiar likwidacji getta na prowizorycznym cmentarzu przy dzisiejszej ulicy Żabiej. Pozostałych przy życiu Żydów wywieziono do obozów koncentracyjnych, m.in. w Treblince.(PAP)

ostatnia zmiana: 2008-07-13
Komentarze
Polityka Prywatności