Naukowcy o najnowszych trendach w badaniach nanostruktur
O najnowszych trendach badań magnetycznych nanostruktur, ze szczególnym uwzględnieniem wyników badań procesów ultraszybkich oraz analizy właściwości nanostruktur z wysoką przestrzenną rozdzielczością, zapoznają się uczestnicy warsztatów pt. "Workshop on High temporal and spatial resolution studies of magnetic nanostructures", które w dniach 27 czerwca - 2 lipca odbędą się w Augustowie.
Organizatorem spotkania jest Zakład Fizyki Magnetyków Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku (UwB).
Jak informuje Bartosz Ignatowicz z Biura Informacji i Promocji UwB, podczas warsztatów planowane jest m.in. podsumowanie wyników badań uzyskanych w ramach realizacji koordynowanego przez uniwersytet projektu "UE MC ToK NANOMAG-LAB" oraz określenie strategii dalszych badań z nim związanych. Uczestnicy będą także dyskutować nad rozwojem w Białymstoku Laboratorium Ultraszybkich Procesów oraz postarają się określić jego rolę w strategii podejmowanych badań w skali polskiej i europejskiej.
W czasie spotkania zostaną też formalnie zainaugurowane badania naukowe na temat "Nanostruktury magnetyczne do zastosowania w elektronice spinowej" prowadzone w ramach Sieci Krajowej ARTMAG oraz rozpoczną się przygotowania zmierzające do uruchomienia, finansowanego przez Unię Europejską, projektu dotyczącego badań ultraszybkich procesów indukowanych światłem FANTOMAS.
Ich oficjalne rozpoczęcie planowane jest na październik 2008 roku.
Ignatowicz donosi, że wśród uczestników warsztatów znajdą się m.in.: prof. Józef Barnaś - prodziekan Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, będący najbliższym współpracownikiem ubiegłorocznych laureatów Nagrody Nobla z Fizyki, profesorów Alberta Ferta i Petera Grunberga) oraz uczestnikiem sieci ARTMAG, prof. Tomasz Dietl - laureat tzw. "Polskiego Nobla" Fundacji Nauki Polskiej 2007 i uczestnik ARTMAG, prof. Theo Raising - laureat "Holenderskiego Nobla" Spinoza 2008 z maja br. i koordynator projektu FANTOMAS, prof. Henryk Szymczak - członek rzeczywisty PAN i uczestnik ARTMAG, prof. Hermann Durr - wicedyrektor synchrotronu BESSY oraz prof. Burkard Hillebrands - prorektor Uniwersytetu w Kaiserslautern w Niemczech.
Jak twierdzą organizatorzy, celem warsztatów jest umożliwienie wymiany najnowszych naukowych informacji pomiędzy doświadczonymi naukowcami całego świata. Młodzi adepci nauki i doktoranci będą mieli z kolei możliwość zapoznania się z problemami dynamicznie rozwijającej się dziedziny badań magnetycznych nanostruktur.
Uczestnikami Naukowej Sieci Krajowej ARTMAG "Nanostruktury magnetyczne do zastosowania w elektronice spinowej" są: Instytut Fizyki PAN w Warszawie (koordynator sieci), Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (AGH), Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki AGH, Instytut Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu, Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Fizyki UwB oraz Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN w Krakowie.
PAP
ostatnia zmiana: 2008-06-25